SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

DÜNYA GAZETESİ’NDE HOLLANDACA REDAKTÖRÜMDÜ… ŞİMDİ ÇOCUK EĞİTİM MERKEZİ ‘İPEKYOLU’NUN BAŞKANI…

DÜNYA GAZETESİ’NDE HOLLANDACA REDAKTÖRÜMDÜ… ŞİMDİ ÇOCUK EĞİTİM MERKEZİ ‘İPEKYOLU’NUN BAŞKANI…
Bu haber 30 Mart 2021 - 19:52 'de eklendi ve 123 kez görüntülendi.
Çocuk Bakım Merkezi ile birleşerek ortaya çıkan ‘İpek Yolu Çocuk Eğitim Merkezini
yönetecek.

*Türkçeyi anadili gibi konuşuyor ve yazıyor, okuluna giden çocuklara annelik yapıyor.

 

*Mevcut eğitim sistemi çocukları bir bilgi deposu olarak kabul etmektedir. İpek YoluEğitim   Merkezi’ne göre, bilginin yanı sıra, öğrencilerin duygusal ve beceri sahalarında
da gelişmesi gerekmektedir.

İlhan KARAÇAY yazdı:

Adı Sylvia idi. Türk genci Bayram Balasar ile evlendikten sonra ilgi duyduğu islam dinini araştırdı ve sonra da müslümanlığı kabul ederek Meryem adını aldı.
Meryem ile 1998 yılında tanışmıştım. O yıllarda Türkçe’yi mükemmel bir şekilde öğrenmişti.
O zaman yönetmeye başladığım Avrupa DÜNYA’da, Hollandaca sayfaların redaktörlüğünü yapıyordu.
İşte, DÜNYA Gazetesi’nin Hollandaca sayfalarının redaktörlüğünü yapan o başarılı Meryem, şimdilerde Amsterdam’ın en görkemli Çocuk Eğitim Merkezi’nin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

 

Anlayacağınız, Hollanda’nın Amsterdam kenti, 23 Ağustos 2021 günü Meryem’in yönettiği muhteşem bir çocuk eğitim merkezine kavuşacak.

Meryem, benim Hollandaca yorumlarımın da redaktörlüğünü yapıyordu. Bir kaç yıl gazetede tecrübe edinmenin yanısıra, Türkçe-Hollandaca yeminli tercüman oldu. Öğretmen Okulu’nu bitirdi ve eğitimciliğe atıldı. 25 yıldır eğitimde çeşitli görevler yapan Meryem (öğretmenlik, rehber öğretmenlik ve müdürlük), en sonunda bir grup eğitimci ile beraber yeni bir okul açtı. Okulun adı:İpek Yolu İlkokulu.

Bu yeni girişimin başlıca sebeplerinden biri, mevcut eğitim sisteminin çocukların eğitim ihtiyaçlarına yetersiz kalması düşüncesidir. Mevcut eğitim sistemi çocukları bir bilgi deposu olarak kabul etmektedir. İpek Yolu Eğitim Merkezi’ne göre, bilginin yanı sıra, öğrencilerin duygusal ve beceri sahalarında da gelişmesi gerekmektedir.

İpek Yolu, tarihte bildiğimiz gibi, dünyaca ünlü bir ticaret yoluydu ve bunun haricinde ilim, kültür ve sanatın yayılmasına sebep olmuştu. İpek Yolu Okulu’nun gayesi de, Amsterdam’da yaşayan ve çeşitli kültürlere sahip olan çocukların birlikte okumalarını ve birbirlerine saygı duymalarını sağlayıp kültürler arasında köprü vazifesi olmaktır.
İpek Yolu Okulu, 2021 yılının yaz tatilinden sonra Amsterdam’ın Bos en Lommer semtine taşınacak. Bos en Lommer semti kültür bakımından çok renkli bir semttir. Okulun kapısı Amsterdam’da ikamet eden her kesimin çocuklarına açıktır.
Okulun taşınmasıyla beraber, okul eğitim merkezi haline geleceği için daha büyük bir kitleye hitab edecek: Hem okul öncesi, yani 2,5 yaşında çocuklar kabul edilecek ve hem de okul sonrası, veliler çalıştığı için eve gidemeyen çocuklar için bakım yeri olacak.

Vacatures – zijderoute

İpek Yolu Eğitim Merkezi’nin vizyonu ve çocuğa bakış açışı oldukça yenilikçidir: İpek Yolu Eğitim Merkezi’nin vizyonuna göre, çocuğun gelişmesinde önemli unsurlar; akıl, yürek ve ellerdir. Bunun açıklaması şu şekilde yapılabilir:
Akıl (yani bilgi): Çocuk elbette okula bilgi öğrenmek için gitmektedir. Fakat bu bilgileri öğrenmek için motivasyonun çok büyük önemi vardır. Çocukların motivasyonunun çoğalması için ve öğrenecekleri konuları merakla öğrenmeleri için, bilgiler tema veya proje halinde işlenmektedir. Örnek olarak, tema ‘Okyanuslar’ olabilir. Okyanuslar teması ile ilgili tarihi konular işlenir (okyanuslar ne zaman meydana geldi), biyoloji ile ilgili dersler işlenir (okyanusun içinde hangi hayvanlar var ve bu hayvanlar nasıl yaşar), Coğrafya ile ilgili konular işlenir (okyanuslar dünyanın neresinde var ve aralarında hangi farklar var), çevremsel konular işlenir (plastik torbası gibi) ve okumayı ve Hollandaca dilini öğrenmek için okyanuslarla ilgili metinler okunur ve bu konuda kelime hazinesi büyütülür.
Derslerin hepsi aynı temaya bağlı olduğu için temanın derinliğine gidilebilir ve çocuk daha çok bilgi sahibi olur ve tabii ki bu konuda merak ettiği konuları araştırmaya başlar.
Yürek (yani duygular): Çocukların kendilerini bilmeleri çok önemli. Çocuklar kendi duygularını tanımlamayı öğrenirler ve başkalarının duygusunu da öğrenirler. Başka çocuklarla nasıl oynanır, nasıl saygı gösterilir ve tartışma olursa nasıl çözülür. Sosyal ve duygusal konulu dersler var İpek Yolu Eğitim Merkezi’nde.
Eller (yani beceriler): Her insanın ve çocuğun kendine göre yetenekleri vardır. Yetenek konusunda İpek Yolu Eğitim Merkezi uzmandır ve çalışanların hepsi sertifikalıdır. ‘Yetenek Fısıldayan’ (talentfluisteraar). Bundan dolayı İpek Yolu Eğitim Merkezi Amsterdam’ın ilk ‘Kinder Talentfluisterschool – Çocuk Yetenek Fısıldayan Okulu’ olacak.
Bu sisteme göre, çocuklarla sürekli yetenek görüşmesi yapılır ve bu konuşmalarda çocukların yetenekleri ortaya çıkar. Çocuk kendi yeteneklerinin farkında olursa daha fazla yetenekleri ile ilgili işler yapar ve önüne gelen zorluklara daha fazla dayanıklı olur.
İpek Yolu Eğitim Merkezi’nde çocukların bilgilerine, duygularına ve becerilerine ilgi gösterildiği için burada yetişen çocuklar daha dengeli ve kendi ve çevresiyle uyum içinde olur.
İpek Yolu Eğitim Merkezi, dini açıdan tarafsız bir okuldur (religieus neutraal) ve bundan dolayı hiç bir çocuk kendini dışlanmış hissetmez. Her hangi bir dine bağlı kutlamalar yapılmamaktadır ve bunun yerine temaların başında veya sonunda bir şenlik yapılır.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA