SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

DÜNYA EGNELLİLER

DÜNYA EGNELLİLER
Bu haber 03 Aralık 2013 - 17:18 'de eklendi ve 182 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i (bir milyardan fazla kişi) engellidir. Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeni ile engelli sayısı da her geçen gün artmaktadır.

 

Engelli bireyler mümkün olan en iyi sağlık seviyesine sahip olabilmek için kaliteli sağlık hizmetlerinden, tedavilerden ve sağlık teknolojilerinden, toplumun diğer bireyleri ile eşit bir şekilde faydalanma hakkına sahiptir. Halkımızın sağlık düzeyini yükseltmek ve geliştirmek için bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik koşulları nedeniyle özel ihtiyacı olan engellilerimizin korunması ve kendi ihtiyaçlarına uygun sağlık hizmetlerine kolay erişebilmelerine yönelik faaliyetlerimiz devam etmektedir.

 

Ülkemizde engelliliğin önlenmesi amacı ile doğumdan itibaren tüm bebeklerimize; yeni doğan işitme taraması, fenilketonüri taraması, biyotidinaz enzim eksikliği ve tiroid hormon eksikliği taraması, gelişimsel kalça çıkıklığı erken tanı ve tedavisi, hemoglobinopati (örn:Talasemi) taramaları, erken yaş taramaları (kırma kusurları, işitme taramaları) yapılmaktadır.

 

Sağlık kuruluşlarımızın engelli vatandaşlarımız için erişilebilir hale getirilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir:

  • Sağlık kuruluşlarımızda engelli ve yaşlı hastalarımızın hizmet alımlarını kolaylaştırmak üzere istemeleri halinde işlemlerinde yardımcı olacak refakatçi personel (hostes hizmeti) temin edilmektedir.
  • İşitme engelli hastalarla iletişimi sağlamak üzere personelimize işaret dili eğitimleri verilmektedir.
  • Engellilerimize poliklinik hizmetlerinde öncelik verilmektedir. 
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA