SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

DUBACI YERLİ ÇELTİK TOHUMUNDAN YANA

DUBACI YERLİ ÇELTİK TOHUMUNDAN YANA
Bu haber 17 Ekim 2017 - 0:00 'de eklendi ve 232 kez görüntülendi.

Dubacı Tarım İşletmeleri Sahibi Sami Dubacı Keşan ve İpsala basını ile 2017 yılı hasat dönemini değerlendirdi. Özellikle yerli tohumun önemi üzerinde duran Sami Dubacı, “Benim için çeltikte en önemli etken fiyattan önce rekoltenin atmasıdır. Bunu da her yıl başarıyoruz” dedi.

 BALDO’NUN YERİNE ÖZGÜR’MÜ GEÇİYOR?

2017 yılının Türk Çiftçisi özellikle Trakya Çiftçisi için bereketli bir yıl olarak değerlendirmek  gerektiğini söyleyen Sami Dubacı, “Çeltik bölgede en çok ekilen ürünlerden bir tanesidir. Bu da kendi arasında çeşitlere ayrılıyor. Dolayısı ile her çeşit ayrı bir verim veriyor. Örnek vermek gerekirse;  luna İtalyan çeşidi. Ama biz Edirne Zirai araştırma enstitüsünün yerli tohumlarını tercih ediyoruz. Bu sene bazı tarlalarımızda yatkın çeşidini ektik ortalama 1100kg bulduk. Lemastasyon sahamızda bir takım denemelerimiz oldu. Orada da ÖZGÜR, KALE ve HALİL BEY denemeleri yapıldı. Özgür, fevkalade sonuçlar verdi. Yaklaşık 900kg verim aldık. Bu neden 900kg verdi, çünkü özür ağırlığı, ağır, dane ağırlığı bindanesi dediğimiz hadise de 27-28 gr olarak değerlendiriliyor. Bu da lüks sınıfına geçiyor. Baldo sınıfına giriyor. Dolayısı ile çok iyi verimler aldı denilebilir. İyi bir sene geçiriyoruz sayılır. Bütün çeltik çiftçisi fevkalade bir yıl yaşıyor denilebilir ancak, beni fiyatlar pek bağlamıyor. Beni o kadar çok etkilemiyor. Ben tarladan rekolte yaratmak, rekolteyi büyütmek, çoğaltmak düşüncesi ile çalışıyorum. Her sende onu arttırıyorum. Fevkalade memnunuz ama bunun yanında fiyatlarında iyi olması, sayın hükümetimizin bize fiyatlarda yardımcısı olması veya kendinden oluşması memnuiyet verici bir durum. Şuanda fiyatlar hem TMO’nun hem çiftçinin istediği şekilde seyrediyor. Serbest ekonomi denilen ekonomi yaşanmakta buda fevkalade üreticiyi memnun etmekte. Alanda, satanda, fabrikacısı da memnun durumdan. Çiftçi bu yıl altın yılını yaşıyor diyebiliriz.

“Çeltik üreticilerine tavsiyem tercihlerini yerli tohumdan yana yapsınlar”

Sami Dubacı, başarılarında en büyük etkenin yerli tohum olduğunun altını çizerek Türk çiftçisini ve Trakya Çiftçisine yerli tohumu tercih etmeleri konusunda tavsiyelerde bulunarak sözlerine şunları kaydetti:

“Benim çeltik üreticilerine tavsiyem yerli tohumlarda tercihlerini kullansınlar. Neden yerli tohum, anaç tohum genç tohum, bulma imkânları var. Oysa İtalya’dan gelenler ne olduğu belli değil. Genç tohum diye veriliyor, tarlalarımız kart tane, kırmızı tane dediğimiz çeşide dönüşüyor. Ve verim düşüklüğüne sebebiyet veriyor. Oysa Türkiye’de Trakya Araştırma Enstitüsünde ki tohumlarda böyle bir şey yok. Özgür çeşidimizi bu yıl Japon usulü hem fide hem serpme usulü ektik. Çeşitli denemeler yaptık. Kilo gramlarını farklı farklı attık. 5kg attık, 10kg attık 15 kg attığımız yerde 900kg aldık. Çok çok iyi ortalama zaten akademi de öyle diyor 18 ile 20 kg arasında ekilir eğer seneye biz 18 ile 20 kg arasında alırsak tonları telefuz ederiz diye düşüyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA