SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

DIŞARIDAN BUĞDAY İTHAL EDİLİYOR

DIŞARIDAN BUĞDAY İTHAL EDİLİYOR
Bu haber 13 Ocak 2017 - 14:35 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.
CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu
AB’den 230 bin ton buğday ithalatı yapılacak olmasını eleştirirken “Tahıl Deposu olan Eski Türkiye gitti yerine Buğdayı bile dışarıdan ithal eden AKP’nin Yeni Türkiyesi geldi” dedi.
Her alanda görülen dışa bağımlılığın tarım alanında da kendini göstermeye başlamasından büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Gaytancıoğlu “Tarımsal Üretim Potansiyeli yüksek, kendi kendine yetebilen hatta dışarıya tarım ürünleri ihracatı yağabilecek bir ülkeyken dışarından buğday ithal etmemiz AKP iktidarının ülkeyi ve tarımı yönetemediğini göstergesidir. ” dedi.
TÜİK’in açıkladığı istatistiklere göre 2016 yılında buğday üretiminin, 2015 yılına göre %8,8 azalarak 20 milyon 600 bin tonlara düştüğünü belirten Gaytancıoğlu. “Toprak Mahsuleri Ofisi’de üretimin azalmasına çare olarak AB’den buğday alımı yapacak. Ekmek, makarna gibi ürünlerin hammadesi olan buğday üretiminde Türkiye’nin geldiği bu durum çiftçiyi görmezden gelmenin bir sonucudur.” dedi.
Doğrudan gelir desteğinin de etkisiyle milyonlarca dönüm arazinin ekilmediği için boş kaldığını ifade eden Vekil Gaytancıoğlu “Un ithalatı 17 kat arttı. Bosna Hersek’ten 9 ayda 35 milyon 303 bin 110 kg un ithal edildi. Karşılığında 11.1 milyon dolar ödeme yapıldı. AKP iktidarı boyunca Türk çiftçisine verilmesi gereken para yabancı ülkelerin çiftçilerine verilmiştir. Kendi çiftçisini yoksullaştıran AKP, yabancı ülkelerin çiftçilerini zenginleştirmiştir.” Dedi
Türkiye’nin tropikal ürünler dışında hiçbir ürünü ithal etmeye ihtiyacı olmadığının bir kez daha altını çizen Gaytancıoğlu “Tam aksine akıllı politikalar ile ülkemiz tarım ürünlerinde büyük bir ithalatçı olma potansiyeline sahiptir. Gıda ürünlerinde her geçen gün ithalata bağımlılığımız artıyor. Temel gıda ürünlerinde ithalata bağlı kalan bir ülke yarın bağımsızlığını da kaybedebilir”  uyarısında bulundu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA