SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

“DERDİNİZ İKTİDARINIZ, DERDİNİZ ŞATAFATINIZ”

“DERDİNİZ İKTİDARINIZ, DERDİNİZ ŞATAFATINIZ”
Bu haber 14 Aralık 2021 - 13:00 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

2022 BÜTÇESİ ÜZERİNE KONUŞAN CHP’Lİ YÜCEER İKTİDARA YÜKLENDİ:

“VATANDAŞTAN ALDIĞINIZ VERGİLERİ YANDAŞLARA DAĞITIYORSUNUZ”

“BU BÜTÇE; YANDAŞIN, FAİZCİNİN, SARAYIN BÜTÇESİ”

CHP’Lİ YÜCEER: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞAYACAK VE YAŞATACAK”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2022 yılı bütçe teklifine tepki gösterdi. Dr. Yüceer, “Ekonomik kriz ve iki yıldır süregiden salgının sonuçları nedeniyle beklerdik ki işsiz, aşsız kalanların derdi; şiddete uğrayan, salgının yükü omuzlarına yüklenen kadınların derdi; bu bütçenin derdi, sizlerin derdi olsun ama görüyoruz ki sizlerin derdi bu değil. Derdiniz iktidarınız, derdiniz şatafatınız, derdiniz beslemeye, yedirmeye doyamadığınız yandaş müteahhitleriniz, yandaş vakıflarınız. Vatandaştan aldığınız vergileri yandaşlara dağıtmaya, şatafat içinde yaşamaya devam ediyorsunuz. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak öyle kolay olmayacak çünkü milyonlarca kadının eşitlik mücadelesi var, hak mücadelesi var, eşitlik ve adalet mücadelesi var. Bu sözleşme yaşayacak ve yaşatacak” diye konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların bütçe teklifi ele alındı. CHP Grubu adına söz alan Tekirdağ Milletvekili, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Dr. Candan Yüceer, “Bu bütçe, pandemi koşullarında yapılan ikinci bütçe. Ekonomik kriz ve iki yıldır süregiden salgının sonuçları nedeniyle beklerdik ki işsiz, aşsız kalanların derdi; şiddete uğrayan, salgının yükü omuzlarına yüklenen kadınların derdi; ihmal ve istismara uğrayan, çalışmak zorunda bırakılan ve iş cinayetlerine kurban giden çocukların derdi; pandemi koşullarında hayatları daha da zorlaşan engellilerin, emeklilerin, yaşlıların derdi ve 3600 ek göstergeyle umutlandırdığınız yüz binlerce kamu personelinin, EYT’lilerin derdi bu bütçenin derdi, sizlerin derdi olsun ama görüyoruz ki sizlerin derdi bu değil. Derdiniz iktidarınız, derdiniz şatafatınız, derdiniz beslemeye, yedirmeye doyamadığınız yandaş müteahhitleriniz, yandaş vakıflarınız. Hâlâ vatandaştan aldığınız vergileri yandaşlara dağıtmaya, şatafat içinde yaşamaya devam ediyorsunuz” dedi.

Yüceer, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2022 yılı bütçe teklifine ilişkin yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

BÜTÇEDEN YANDAŞ MÜTEAHHİTLERE 42 MİLYAR GARANTİ ÖDEMESİ: 2022 bütçesinden yandaş müteahhitlere 42 milyar lira garanti ödemesi yapılacak, bu bütçenin en az 240 milyarı faizcilere gidecek. İyi ki faize karşısınız, faize karşı olmasanız ne olacaktı acaba? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütçesi 66 milyar 131 milyon lira. Yani bu bütçenin yaklaşık 4 katı kadınlara, çocuklara, engellilere, sosyal hizmetlere değil, bir avuç tefeciye ayrılmış durumda. Biz ‘Bu bütçe; yandaşın, faizcinin, sarayın bütçesi.’ derken boşuna demiyoruz.

SARAYIN ELEKTRİK FATURASI KADIN POLİTİKALARINA AYRILAN BÜTÇEYE EŞDEĞER: Yapılan bütçe sunumunda, dalga geçer gibi, refahın toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırılmasına devam edeceği söyleniyor. Sarayın yalnızca elektrik faturasına harcanan para, kadın politikalarının geliştirilmesine ilişkin tek ulusal mekanizma olan Kadının Statüsü Genel Müdürlüğüne ayrılan 22 milyon liraya eşdeğer. Sarayın sadece aydınlatmasına, şatafatına, 42 milyon kadından daha fazla kaynak aktararak bu refahı nasıl yayacaksınız Allah aşkına?

CİNSİYETE DUYARSIZ BÜTÇE: Bırakın diğer bakanlıkları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütçesi bile; dezavantajlı grupların, kadınların haklarını gözetmesi gereken Bakanlığın bütçesi bile cinsiyete duyarsız bir bütçe, vicdanı yoksun, adaletsiz bir bütçe. Her gün binlerce kadın şiddete uğrarken, bir bir katledilirken, 3.624 kapasiteli 149 kadın konukevimiz var ve her yıl için sadece 1 tane arttırmayı hedefliyoruz. 81 ŞÖNİM var, arttırmayı düşünmüyoruz.

ÇOCUKLARI CEMAATLERİN, TARİKATLERİN KUCAĞINA TERK EDİLİYOR: 1.195 tane çocuk konukevimiz var, onu da arttırmayı düşünmüyoruz. Çocuklarımıza kreş, bakımevi yapmıyoruz; onları cemaatlerin, tarikatların kucağına terk ediyoruz. Aslında bu bütçede kadınlara, çocuklara, dezavantajlı bireylere verilen mesaj çok açık, diyorlar ki: ‘Biz sizi umursamıyoruz. Sizi korumaya da niyetimiz yok. Başınızın çaresine bakın.’

DÜN İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ SAVUNUYORDUNUZ NE DEĞİŞTİ?: ‘Bal’ deyince ağız tatlanmadığı gibi, ‘şiddete sıfır tolerans’ deyince de şiddet son bulmuyor. Yatırım yapmadan, yasaları uygulamadan, ulusal mekanizmaları arttırmadan ayrımcılığı, kadına yönelik şiddeti nasıl önleyeceğiz? Koruma ve yargı kararlarına rağmen kadınlar katledilirken, el kadar çocuklar evlendirilirken bizler toplumsal cinsiyet eşitliğini kalkınma planlarından çıkararak, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeyi yok sayarak ve kazanılmış hakları geriye götürüp bir gecede ‘Şiddet ve ayrımcılık olmasın’ diyen İstanbul Sözleşmesi’nden çıkarak mı sağlayacağız bunu?

İstanbul Sözleşmesi tüm milletvekilleri tarafından övünülerek gurur duyularak imzalandı, Sayın Bakan dâhil tüm iktidarın kadın milletvekilleri tarafından düne kadar en güçlü şekilde savunuldu ama bir gecede bir kişinin imzasıyla bu sözleşmeden çıkılırken herkes suspus oldu. Ne oldu, ne değişti, ülkemizde şiddet mi bitti Allah aşkına? İdarecilerin idaresizliği, sessizliği ve uygulanmayan yasalar maalesef bu kara zihniyetleri, katilleri, tecavüzcüleri cesaretlendiriyor.

TORBA KANUN İCADINIZI KADINLAR İÇİN KULLANIN: Bunun örneğini geçtiğimiz hafta görülen İpek Er’in davasında bir kez daha gördük. İpek Er ölmeden önce yazdığı mektupta şöyle diyordu: Musa Orhan tarafından tecavüze uğradım. Beni saçımdan çekti, yerde sürüdü ama bana dedi ki: ‘Kimse sana inanmaz, bana bir şey olmaz, sen sahipsizsin.’ Ve 3 Aralık günü mahkeme tecavüzcüyü haklı çıkardı, bu ülkenin kadınlarının yargı tarafından umursanmadığını gösterdi ve Orhan’a geleceği üzerinde olumsuz etki olacağı düşüncesiyle indirim yapıldı, iyi hâl indirimi yapıldı ve tutuklanmadı yani yargı, hayatı sona eren İpek Er için değil, tecavüzcünün geleceği için endişe duydu. Maalesef bu cezasızlık arttığı sürece kadınlara yönelik şiddet, tecavüz son bulmuyor. Aslında torba kanun diye bir icadınız var -hani çokça rant için, yandaşlarınız için kullandığınız- bir kez bir torbayı da bu kadınlar, bu kanunlar için kullansanıza. Neden kullanmıyorsunuz?

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞAYACAK VE YAŞATACAK: İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak öyle kolay olmayacak çünkü milyonlarca kadının eşitlik mücadelesi var, hak mücadelesi var, eşitlik ve adalet mücadelesi var. Bu sözleşme yaşayacak ve yaşatacak!

Ve bu bütçe AKP iktidarının bu ülke vatandaşlarına eşitsizliği, yoksulluğu, adaletsizliği burada yaptığı son bütçe olarak kalacak. Hak için, halk için geliyor gelmekte olan diyor, saygılar sunuyorum

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA