SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Davutoğlu: Anadilde Konuşma ve Eğitim Hakkı tartışma Konusu Yapılamaz

Davutoğlu: Anadilde Konuşma ve Eğitim Hakkı tartışma Konusu Yapılamaz
Bu haber 29 Mayıs 2022 - 0:13 'de eklendi ve 426 kez görüntülendi.

Şırnak programı çerçevesinde STK ve kanaat önderleri ile bir araya gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, anadilin önemini vurgulayarak, “Anadilde konuşma, eğitim yapma insanlara verilen bir lütuf değil, Allah tarafından verilen bir haktır ve bu hak tartışma konusu yapılamaz” dedi.

DEMOKRASİLERDE YÖNETİCİLERİN RESİMLERİ HER YERE ASILMAZ

Davutoğlu temasları kapsamında Şırnak sivil toplum örgütleri kanaat önderlerine hitabında, “Ortadoğu otoriter düzenlerine benzer şekilde, ülkeyi yönetenlerin resimlerinin, isimleri her yere yazılıyor, gerçekten hicap duydum bugün Şırnak’ta, daha önce Diyarbakır’da, Samsun’da, birçok yerde gördüm” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın resimlerinin her yerde sokaklarda, sürekli ve daimi olarak bulunmasının demokratik sistemlerde görülen bir uygulama olmadığını söyleyen Davutoğlu, “Biz bunu Suriye’de, Mısır’da başka yerlerde gördük. 12 Eylül döneminde de gördük. Nedir bu merak? Ne zaman çıkar bu merak biliyor musunuz? Sistem otoriterleşmişse, milletin özünden, ruhunda kopulmuşsa, milletin kalbine ismini yazdıramayanlar dağa, taşa, binaya, çevreye isimlerini, resimlerini asmaya başlarlar” ifadelerini kullandı.

“Tek tipçiliğe karşı çoğulcu, tek adama karşı ortak akılla davranan bir kültür, ötekileştirmeye, dışlamaya karşı kapsayıcı bir demokrasi anlayışı, yolsuzluklara karşı siyasi ahlak, dünyaya kapalılığa karşı özgürlükçü, demokrat yeni bir Türkiye” idealinden bahseden Davutoğlu, gelecek seçimlerde oyların sadece partilere verilmeyeceğini belirterek, şöyle dedi:

 

“Özellikle bunu Doğuda ve Güneydoğuda zikrediyorum, çünkü Türkiye’de otoriterleşmeyi tahrik edenler, kökleştirmek isteyenler önce Doğuda, Güneydoğuda gerginliği tırmandırmayı tercih ettiler geçmişte de, şimdi de.”

“GELECEK PARTİSİ’NİN VİZYONU AÇIK VE BEN BU DİYARLARA AŞIĞIM

Gelecek Partisi’nin vizyonunun açık olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Vatandaşların eşit vatandaşlık ilkesi etrafında bir araya geldiği, insan hak özgürlüklerinin teminat altına alındığı, kültürel hakların hiçbir ayrımcılık olmadan yaşandığı, yolsuzlukların engellendiği bir yeni Türkiye vizyonu. Bir taraftan bugün çok sevindim, İdil’de, Şırnak’ta ve şimdi Cizre’de, büyük bir muhabbet ortamı gördüm. Bu diyarlara aşık birisi olarak gördüğüm muhabbetten, sevgiden büyük bir mutluluk duydum. Buralara ilim adamı olarak geldim, Dışişleri Bakanı olarak geldim, Başbakan olarak geldim, Başbakanlığı bıraktıktan sonra konferanslar için geldim ve şimdi Gelecek Partisi lideri olarak geldim. Her seferinde bu yöre insanının misafirperverliğini, asaletini gördüm. Üzüntü duyduğum husus ise şu; her yere sirayet etmiş bir karamsarlık gördüm. ‘Nerede okuyorsun’ dediğim gençlerde, ‘Sonra ne olacağımız önemli’ diyen soru işaretleriyle karşılaştım. İdil’de esnaf Abdullah bey, öğlen 3’e kadar tek bir siftah yapmadım dedi” dedi.

“BEKAMIZI ORTAK AİDİYET BİLİNCİ KORUR’’

“Türkiye’de, Ankara’da öyle çevreler var ki, sanki devletin sahibi onlar, bu ülkenin geleceğinin ne olacağını tayin etme hakkına sahip onlarmış gibi hepimize parmak sallıyorlar. Parmak sallayarak vatandaşlardan üstün bir yerde olduğunu iddia etmeye çalışıyorlar” diyen Davutoğlu, “Sayın Erdoğan’a ve Sayın Bahçeli’ye buradan sesleniyorum, sizler bu ülkenin sahibi değilsiniz, sizler 84 milyonun kaderine tek başına hükmetme hakkına da sahip değilsiniz. Sizin bu ülkedeki hakkınız 84 milyonda birdir. Her şeyi tekleştirmeye çalışanlara karşı, biz herkesi

birleşmeye çağırıyoruz. Birinci ilke, eşit vatandaşlık bilinciyle buluşmamız. ‘Milli beka’, ‘Beka tehdidi’ dedikleri hususta da şunu zikredelim; evet, zor coğrafyalarda askeri gücün olması lazım, ama bekamızı koruyacak olan sadece askeri güç değildir, ortak aidiyet bilincidir, hepimizin bu ülkeye kendimizi ait hissetmemizdir” dedi. Davutoğlu, “Bu ülkede barış olacaksa -ki olacak- kalıcı olacaksa -ki kalıcı olacak- Kürtlerin haklarını Türkler, Alevilerin haklarını Sünniler korumaya ve savunmaya başladıkları zaman olacak” dedi.

Konuşmasında anadilin önemine vurgu yapan Davutoğlu, “İlk defa bir partinin programına- Gelecek Partisi- anadilde eğitim başlığını koyduğunu ve bu hakkın tartışma konusu yapılamayacağını ve bunun bir lütuf değil Allah tarafından verilmiş bir hak olduğunu ifade ederek sözlerine son verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA