SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç kimseyi ötekileştirmedik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç kimseyi ötekileştirmedik”
Bu haber 30 Eylül 2023 - 0:27 'de eklendi ve 64 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çiğli Havaalanı’nda düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te yaptığı konuşmada,”Biz 40 yılı aşkın süredir siyasetin içindeyiz. Hayatımız boyunca Türkiye’ye hizmet etmenin, eser kazandırmanın, ülkemizin önündeki taşları, mayınları temizlemenin mücadelesini verdik. Siyaset yolculuğumuzun tüm safhalarında hep gençlerle beraber yürüdük. Gençlerin yoldaşı, yol arkadaşı olmaktan daima bahtiyarlık duydum. Hangi görüşe, kökene, hayat tarzına sahip olursa olsun bu ülkenin gençleri ile her zaman iftihar ettim” dedi. 

“Hiç kimseyi ötekileştirmedik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Hiç kimseyi yaşam biçimi, kılık kıyafeti, inancı, kimliği dolayısıyla ötekileştirmedik. Sizi harf oyunlarıyla ideolojik at gözlükleriyle tanımlamaya çalışanlara asla prim vermedik. Dayatmacı, baskıcı, yasakçı değil tüm vatandaşlarımızla birlikte gençlerimizin özgürlükçü alanlarını genişletenlerden olduk. Bugün de aynı bakış açısı ile hareket ediyoruz. Ne yapıyorsak sizin için, sizin istikbaliniz için yapıyoruz. İçeride ve dışarıda bitirdiğimiz ve verdiğimiz bütün mücadelelerin amacı size daha güçlü, daha itibarlı, daha yaşanabilir bir Türkiye teslim etmek içindir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Savunma ihracatında hedefimiz 6 milyar doları aşmak

Biz artık sizin zamanınızın misafirleriyiz. bizden öncekilerin bedel ödeyerek bizlere bıraktığı emaneti Allah’a hamdolsun 40 yıldır onurla, vakarla taşıdık ve bugünlere getirdik. İşte bugün burada gördüğümüz gibi Türkiye’yi savunma sanayii başta olmak üzere her alanda başarıdan başarıya koşturduk.”

“İzmir’e 225 milyar lira kamu yatırımı yaptık”

Derslik sayımızı 343 binden 620 bine, üniversite sayımızı 76’dan 208’e, yurt kapasitemizi 182 binden 950 bine, gençlik merkezi sayımızı 9’dan 464’e, araştırma geliştirme merkezi sayımızı sıfırdan 1289’a, tasarım merkezi sayımızı sıfırdan 324’e, teknopark sayımızı 2’den 98’e çıkardık. Sadece İzmir’de inşa ettiğimiz derslik sayısı 11 bin 687’dir. Yine şehrimizde 26 bin kişi kapasiteli yüksek öğrenim yurt binaları açtık. İlimizde 3’ü devlet olmak üzere toplam 4 yeni üniversite kurduk. İzmir’e 4 teknopark kazandırdık. İzmir’e yaptığımız kamu yatırımlarının tutarı 225 milyar liradır. Ülkemiz genelinde teknolojiye yönelik farkındalığı artırmak için 81 ilimizde toplam 100 dene yap teknoloji atölyesi kurduk. Uzmanlaşmayı teşvik etmek gayesi ile 12 bin öğrencimizi lisans üstü eğitim yapmaları için burslu olarak yurt dışına gönderdik. Daha burada saymaya kalksak saatler sürecek nice işe, yatırıma, reforma ve projeye imza attık.

“Gençlerimize cep telefonu, bilgisayar ve internet sözümüzü tutuyoruz”

Bunlarla yetinmiyoruz hizmet çıtamızı sürekli yukarı taşıdık. Bir taraftan asrın felaketi 6 Şubat depremlerinin yaralarını sararken diğer taraftan gençlerimize olan sözlerimizi tek tek yerine getiriyoruz. Gençler depremin ekonomimize yüklediği 105 milyar dolarlık faturaya rağmen size mahçup olmamak adına gereken fedakarlığı sergiledik. Son Kabine toplantımızda gençlerimize yeni müjdeler verdik. Örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize seçim döneminde vaat ettiğimiz cep telefonu ve bilgisayar desteği ile ücretsiz 10 gigabaytlık internet sözümüzü tutuyoruz. Aile ve Gençlik Bankası ile ilgili kanun teklifini de Cumhur İttifakı olarak yakında Meclis’e sunuyoruz. Teklifin yasalaşmasıyla birlikte ilk etapta deprem bölgesinde plot projeleri hayata geçireceğiz. Deprem mağduru gençlerimizin yuva kurmalarına yardımcı olacağız. Aldığımız kararların siz gençlerimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Başkaları ne yaparsa yapsın hangi ihtiraslar peşinde koşarsa koşsun biz sizin için koşturmaya devam edeceğiz.

“Siyasete güvenin zedelenmemesi için duruşumuzu asla bozlayacağız”

Seçim döneminde gençlerin demokrat dedesi maskesi takanların söz konusu koltukları olunca nasıl faşizan hale geldiklerini hepimiz görüyoruz. Daha düne kadar dürüstlükten, şeffaflıktan bahsedenlerin iktidar uğruna nasıl birbirlerine nasıl yalan söylediklerini de hep beraber takip ediyoruz. Gençlerimiz de hayal kırıklığına yol açan bu utanç sahnelerine rağmen biz siyasete güvenin zedelenmemesi için duruşumuzu asla bozlayacağız. Özellikle siz gençlerimize karşı daima harbi ve haspi davranacak, aramızdaki gönül bağının sarsılmasına müsaade etmeyeceğiz.

Dünya merkezinde inovasyon, yapay zeka ve robotik teknolojilerin bulunduğu çok farklı bir yere doğru gidiyor. Biz de Türkiye olarak bu yarışta geride kalmamaya çalışıyoruz. Ulusal Yapay Zeka stratejimizi 2021 yılında yayınladık. Dijital Türkiye vizyonumuz doğrultusunda kamu hizmetlerinde dijital teknoloji araçlarını yaygınlaştırıyoruz. Elektronik devlet uygulamamızda 7 bin 300 hizmet sunuluyor. Şu an yaklaşık 64 milyon insanımız elektronik devlet kapısını kullanıyor. Gerek etkinliği ve yaygınlığı gerekse sunulan hizmetler bakımından Avrupa’da örnek gösterilen bir sistem kurduk. Şu an dünyanın gelişmiş denilen ülkelerinde bile sıraya girerek yapılabilen işlerin çoğunu bizim insanımız telefonu veya bilgisayarından elektronik devlet kapısını kullanarak saniyeler içinde halledebiliyor.

Birileri hala akıl almaz iddialarla karalama kampanyalarını sürdürse de ilk yerli elektrikli aracımız Togg’un üretimi artarak devam ediyor. Geçen haftaki ABD ziyaretimizde rekabet iyidir diyerek Tesla’yı da ülkemizde yatırım yapmaya davet ettik. Hava gücümüzde çarpan etkisi olacak Kızılelma ile ilgili testleri hızla tamamlıyoruz. İnşallah Kızılelma’nın da envantere girmesiyle bu alanda yeni bir çığır açıyoruz. Kaan ismini verdiğimiz beşinci nesil Milli Muharip Uçağımızın tanıtımını yaptık. Üretim sürecini adım adım gerçekleştiriyoruz. Akıncı TİHA ve Aksungur SİHA’larla silahlı insansız hava araçlarındaki hakimiyetimizi pekiştirdik. Bunların haricinde savunma sanayii alanında hepsi birbirinden kritik 850 farklı projeyi titizlikle hayata geçiriyoruz. Dünyadaki ilk SİHA gemisi olan TCG Anadolu denizlerimizde bayrağımızı gururla dalgalandırıyor.

Savunma sanayii hamlelerimizle birlikte ihracatımız da katlanarak artıyor. Savunma ihracatında bu yılki hedefimiz 6 milyar doları aşmaktır. Nasıl bu alandaki ihracatımızı 248 milyon dolardan geçen sene 4,5 milyar dolara çıkardıysak inşallah bu rakamların üstünü de yakalayacağız. Diğer alanlarda olduğu gibi savunmada da tam bağımsız Türkiye hedefimize ulaşana kadar gece gündüz demeden çalışacağız.

Son seçimlerde milletimize güven tazelemesiyle Türkiye’nin savunma atılımlarına dokunmaktan özellikle kıfayetsiz muhterislerin heveslerini kursaklarında bıraktık. İktidara giden yolu milletin iradesi yerine FETÖ’den PKK’ya, terör örgütleriyle işbirliğinden arayanlara asla unutamayacakları bir ders verdik. Tavrımızı özellikle daima doğrudan, hizmetten, eser siyasetinden yana kullanarak ülkemizin önünde yeni pencereler açtık.

“İzmir’i gerçek belediyecilikle tanıştırmakta kararlıyız”

İnşallah 31 Mart 2024 mahalli idareler seçimlerinde bu kazanımları daha da ileriye taşıyacağız. İzmir başta olmak üzere fetret devri yaşayan şehirlerimizi tekrar hak ettikleri hizmetle buluşmasını sağlayacağız. İzmirli’nin iradesini çantada keklik görenlerin işi bundan sonra daha zor. İstismar siyaseti ile gemisini yürütenlere hep birlikte yeter diyeceğiz. İzmir’i gerçek belediyecilikle tanıştırmakta kararlıyız. Bu şehrin yatırım ve eser hizmet siyasetine ihtiyacı var bunu ancak biz yaparız. Bu noktada bir milat olmasını diliyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA