SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

CHP’li Ahmet Baran Yazgan Eğitim Alanında Yaşanan Aksaklıkları Bakan Yusuf Tekin’e Sordu

CHP’li Ahmet Baran Yazgan Eğitim Alanında Yaşanan Aksaklıkları Bakan Yusuf Tekin’e Sordu
Bu haber 14 Temmuz 2023 - 12:17 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi.

 

Daha önce Enez-Keşan Karayolu, Havsa ilçesinde yer alan Şerbettar Köyü’nden geçen tren istasyonunun hizmete kapatılması, Enez ilçesine bağlı Çataltepe Mahallesinin internet ve cep telefonu erişim sorunu ile köy kanalizasyon altyapılarına ilişkin sorunları gündeme taşıyan CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, son olarak Edirne’de okul ve derslik sayılarındaki eksiklikler ile Edirne’de okullaşma oranına dair sorunları Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e sorarak meclis gündemine taşıdı.

Yazgan önergesinin gerekçesinde şunları kaydetti:

Edirne ilinde temel eğitim düzeyinde ciddi bir okullaşma sorunu yaşanmaktadır. Bu durum Edirne ilinde eğitim gören öğrencilerin sınav başarı sıralamasına da yansımaktadır. 1998 ve 1999 yılı sınav sonuçlarına göre diğer iller arasında Edirne’nin başarı sırası 10 iken, 2021 yılı YKS sınav sonuçlarına göre ise ortalama 562.311 sıralama ile Edirne, 81 il arasında 53. sırada yer almıştır.

Ortaöğretimden liseye geçiş durumunda ise 2023 yılında Türkiye’nin en iyi liseleri sıralamasında Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi 441,516 taban puan ve 3.47 yüzdelik dilimiyle ilk 100 okul arasına girememiştir. Edirne’deki diğer liseler ise ilk 250 arasına dahi girememiştir.

Eğitim gören öğrencilerin başarı sıralamalarındaki düşüş eğiliminin ana sebebi okul ve derslik sayısının az olmasıdır. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine geçilen 2007 yılından bugüne Edirne’nin Merkez ilçe nüfusu %27 artmışken, 2004 yılından beri yeni hiçbir okulun yapılmaması hatta mevcut olan okulların da yıkılması ya da eğitime elverişli vaziyette olmayışı göze çarpmaktadır. Bu durum vatandaşların eğitim haklarından yararlanmasını engellemektedir. Çocuklarına nitelikli eğitim aldırmak isteyen aileler ise özel okulları tercih etmek zorunda kalmaktadır.

2002 Yılından Bugüne Edirne’de Yeni Açılan Okul ve Derslik Sayısı Kaçtır?

 

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Bakan Tekin’in cevaplaması için şu soruları yöneltti:

 

-Edirne ve ilçelerinde ilköğretim, ortaöğretim ve lise düzeyinde toplam öğrenci sayısı kaçtır?

-Edirne ve ilçelerinde okul çağındaki çocukların okula kaydedilme oranları kaçtır? Okul çağında olmasına rağmen okula kaydedilmeyen çocuk sayısı kaçtır?

-Edirne ve ilçelerinde tüm kademelerde toplam okul ve derslik sayısı kaçtır?

-2002 yılından bugüne Edirne’de yeni açılan okul ve derslik sayısı kaçtır?

-Edirne ve ilçelerinde kaç özel okul vardır? Özel okulların toplam okullar içerisindeki oranı kaçtır?

-2002 yılından bugüne Edirne genelinde okul ve derslik yapımına ne kadarlık bir bütçe ayrılmıştır?

-Edirne’de okullaşma ve eğitim öğretim başarısını artırmaya yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ne gibi çalışmalar yürütmektedir?

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA