SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

CHP VEKİLİ AYGUN’DAN UZMAN ERBAŞLARA KADRO TALEBİ:

CHP VEKİLİ AYGUN’DAN UZMAN ERBAŞLARA KADRO TALEBİ:
Bu haber 03 Şubat 2024 - 22:11 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

CHP VEKİLİ AYGUN’DAN UZMAN ERBAŞLARA KADRO TALEBİ:

SÜREKLİ ŞEHİT VERİYORUZ

AMA ASKERLERİMİZE EŞİT KOŞULLAR SUNMUYORUZ

UZMAN ERBAŞLARA KADRO VERMEK ELZEMDİR

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, sözleşmeli uzman erbaşların muvazzaf subay kadrosuna alınması için TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi verdi. Aygun, teklifinde, terörle mücadelenin ön saflarında çarpışan ve en çok şehit veren uzman erbaşların eşit koşullarda çalışmadığını belirterek, “Sözleşmeli uzman erbaşlar, bir yılda üç aydan fazla sağlık izni aldığında işlerini kaybetmektedir. Sağlık koşulları bozulduğunda emekli olmaları mümkün olmamaktadır. Erbaşlara yaşarken haklarını verelim. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Askerlerimiz en iyi koşullarda görev yapmayı hak ediyor. Eşit koşullarda şehit oluyor, ancak eşit koşullarda çalışmıyorlar” dedi.

Aygun, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Aygun, 2 / 1916 esas numaralı teklifinde, “sözleşmeli uzman erbaş olarak görev yapan tüm personelin kadroya alınması, bu yolla kadro koşulları açısından Anayasa’nın 10 uncu maddesi çerçevesinde eşitlik ilkesinin sağlanması” talebinde bulundu.

Sözleşmeli uzman erbaşların sağlık başta olmak üzere bir takım olumsuz koşulların gelişmesi halinde, emekli haklarından yararlanamadığını vurgulayan Aygun şöyle devam eti:

“Uzman erbaşların hava değişimi ve istirahat süresinin toplamı, tedavi süresi hariç olmak üzere son bir yıl içinde üç ayı geçmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir. Bu durum iş güvencesini yok ettiği için, psikolojilerini olumsuz yönde etkilemekte ve verimlerini düşürmektedir. Muvazzaf personelin, bir yıl içinde üç aydan fazla istirahat süresi alması halinde hiçbir kayba uğramaması, aynı koşullarda aynı yerde çalışan personeller arasında büyük bir eşitsizlik yaratmaktadır.

 

Aygun, yasa teklifi ile “3269 sayılı Kanun kapsamında sözleşmeli Uzman Erbaş statüsünde çalışan tüm personelin, kadrolu/muvazzaf statüsüne geçirilmesi, eşitsiz koşulların ortadan kaldırılması ve terörle mücadelenin akamete uğratılmamasının amaçlandığını” söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA