SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

  CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN’DAN TARIM BAKANLIĞI’NA PROJE TEPKİSİ:

  CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN’DAN TARIM BAKANLIĞI’NA PROJE TEPKİSİ:
Bu haber 13 Temmuz 2022 - 22:27 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi.

     “EMBRİYO TRANSFERİ PROJESİ NEDEN BİTİRİLDİ?”

      “BAKANLIK, BİTMEYEN PROJE ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜ!”

      “KAMU ZARARINI KİM KARŞILAYACAK?”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde; 2017 yılında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) bünyesinde başlatılan “Embriyo Transferi ile Üstün Vasıflı Damızlık Sığır Üretim Projesi” kapsamında Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu hayvan varlığının elde edilmesini amaçlayan projenin rafa kaldırıldığını, devlet kaynaklarının boşa harcandığını belirterek, “Tarım ve Orman Bakanlığı, her Bakan’ın farklı tutumu nedeniyle projeler çöplüğüne döndü. Elektrikli traktör projesi rafa kaldırıldı, diğer projeler de bitiriliyor. Ortaya çıkan kamu zararını kim karşılayacak? Tarımda bu kadar sıkıntı yaşanırken, projeler nasıl bu kadar çabucak sonlandırılıyor” diye sordu.

Aygun, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, üstün ırklı sığırdan alınan yumurtaların döllenerek, taşıyıcı dişi sığırlara aktarımının planlandığını vurgulayarak, “Ne var ki TİGEM’in 6 işletmesinde çeşitli ırklardan oluşan 15 bin baş taşıyıcı anne adayının embriyo nakli ile gebe bırakılması planlanırken, kesime gönderildiği ortaya çıkmıştı” diye konuştu. Aygun, büyük hedef konulan projenin aniden sonlandırılması ile 43 milyon lira kamu zararı tespit edildiğini belirterek, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

1)      TİGEM’i taze ve dondurulmuş embriyo üretim merkezi haline dönüştürmeyi amaçlayan ve büyük bir kaynak aktarılan bu proje neden durdurulmuştur? Embriyo transferi yapılacak taşıyıcı anne adayı damızlık sığırlar neden kesime gönderilmiştir?

2)      TİGEM Yönetim Kurulu’nun bu projede ortaya çıkan 43 milyon liralık kamu zararı için aldığı karar nedir? Kamu çıkarlarının korunması için şerh koyacağı belirtilen Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Anbar, neden TİGEM’İN 2019/2020 yıllarına ait hesapların ibra edileceği TBMM Kit Komisyonu toplantısından önce Ceylanpınar Tarım İşletmesinde görevlendirilmiştir?

3)      Faruk Çelik’in bakanlığı döneminde ülke hayvancılığını kalkındıracak proje olarak hayata geçirilen proje, Bekir Pakdemirli döneminde neden rafa kaldırılmıştır? Devlette devamlılık esas değil midir?

4)      Embriyo transferi projesinin TİGEM Yönetim Kurulu kararı olmadan uygulamaya geçirildiği iddiaları doğru mudur?

5)      Tarım Bakanlığı müfettişlerinin ve Sayıştay denetçilerinin hazırladığı rapor çerçevesinde kamu zararı nasıl karşılanacaktı

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA