reklam

CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN, TBMM’YE SUNDUĞU 2 AYRI ÖNERGE İLE TEKİRDAĞ’DA OKUL VE HASTANELERİN DEPREME KARŞI DAYANIKLILIĞINI SORDU!

19 Mart 2023 - 16:52 'de eklendi ve 147 kez görüntülendi.
resim
reklam

TEKİRDAĞ’DA DEPREM İVMESİ YÜKSEK 11 HASTANENİN, DAYANIKLILIK TESTİNİ YAPTINIZ MI?

100’E YAKIN OKULUN DEPREM GÜÇLENDİRMESİ NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

MARAŞ DEPREMİ SONRASINDA TEKİRDAĞ’DA 5 OKUL TAHLİYE EDİLDİ. BU TAHLİYE İÇİN NEDEN MARAŞ DEPREMİ BEKLENDİ?

TOPLANMA ALANLARINI NEDEN AÇIKLAMIYORSUNUZ?

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, hem Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer hem de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi vererek, Tekirdağ’daki okul ve hastanelerin depreme dayanıklılık performans testinin yapılıp yapılmadığını sordu. Aygun, Jeoloji Mühendisleri Odası’nın tespitlerine göre Tekirdağ’da 11 kamu ve özel hastanenin herhangi bir deprem anında ivme reaksiyonunun yüksek olduğunu belirterek, “Acilen deprem performansı ölçülerek, riskli bulunanların taşınması gerekir” dedi. Tekirdağ’da şu ana kadar 100’e yakın okulun deprem güçlendirmesine başlandığını, ancak halen  tamamlanamadığını söyleyen Aygun, “Maraş depremi sonrasında 5 okul daha aniden tahliye edildi. Bu okullar da riskli ise niye bu zamana kadar beklendi?” diye sordu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanmasını arz ederim. 23.02.2023

Dr. İlhami Özcan AYGUN

CHP Tekirdağ Milletvekili

Türkiye, jeolojik açıdan deprem kuşağında bulunan bir ülke olmasına karşın AKP iktidarı bugüne kadar mevcut yapı stokunun depreme karşı güçlendirilmesi ve yeni yapılarda Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği başta olmak üzere yasal mevzuatın uygulanması konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmemiştir. Yasal mevzuat uygulanmazken, imar afları ile ülkenin geleceği de ipotek altına alınmıştır. Can ve mal kaybını arttıran bu anlayış, ülkemizi depreme hazırlık konusunda çaresiz bırakmıştır. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde 7.7, Elbistan’da 7.6, 20 Şubat 2023 tarihinde Hatay’ın Defne İlçesinde 6,4 Samandağ ilçesinde 5,8 büyüklüğünde gerçekleşen depremler, ülkemizin deprem konusunda hiçbir hazırlığı olmadığını ortaya koymuştur.

Bu bağlamda;

1. Tekirdağ’da kaç okul Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği’ne uygun yapılmıştır?

2. Pandemi döneminden bu yana 100’e yakın okulun depreme karşı güçlendirmesinin yapılacağı belirtilmiş, çok azı güçlendirilmiştir. Bu konudaki son sayı nedir?

3. Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan depremlerinin ardından İstanbul’da riskli bulunan 93 okulun, İzmir’de 8 okulun, Tekirdağ’da 5 okulun tahliyesine karar verilmesi, bugüne kadar gösterilen ihmalin itirafıdır. Depreme hazırlık konusunda bugüne kadar uyuyan Merkezi Yönetim, 2023 yılı başındaki facia sonrasında alelacele adımlar atmaktadır. Depreme karşı alınacak önlemler, ancak bütüncül strateji ile başarıya ulaşabilir. Tekirdağ’da 5 okul riskli ise bugüne kadar neden açık tutulmuş, çocuklarımızın can güvenliği riske edilmiştir?

4. Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri depreme karşı dayanıklı mıdır?

5. Depreme karşı beton dayanıklılığı kadar zemin etüdü de önemlidir. Okulların fay zonlarına yönelik konumu araştırılmış mıdır? Fay zonları üzerinde ya da yakınlarında bulunan okulların durumu ne olacaktır?

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.