SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

CHP li Aygün:Depremzedeler yurtlardan çıkarılıyor…

CHP li Aygün:Depremzedeler yurtlardan çıkarılıyor…
Bu haber 04 Ağustos 2023 - 16:49 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yanıtlanmasını arz ederim. 2.08.2023

Dr. İlhami Özcan AYGUN

CHP Tekirdağ Milletvekili

Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri ile 20 Şubat 2023 tarihinde Hatay’ın Defne İlçesinde gerçekleşen depremler sonrası büyük bir barınma sorunu ortaya çıkmıştır.

Depremzedelere çadır tedarikinde güçlük çeken AK Parti iktidarı; konteyner yapımında da gecikince Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarını devreye sokmuştur. Ancak barınma sorunu çözülemeyen depremzedelerin, son dönemde KYK yurtlarından çıkarılarak, mağdur edildiği gözlenmektedir. Depremzedeler; Eskişehir’de, Antalya’da, Hatay’da, İzmir’de ve diğer kentlerde Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) yurtlarından tahliye edilmektedir. Valiliklerin KYK yurtlarından çıkarılan depremzedelere 3 bin lira kira yardımı yapma teklifi ise piyasa koşullarına uygun değildir. Ev kira fiyatlarının patladığı bu süreçte, depremzedelerin 3 bin lira ile kiralık ev bulması imkansız hale gelmiştir. Ekonomik kriz giderek derinleşirken, barınmadan gıdaya kadar her alanda yaşanan enflasyon; depremzedeyi çok daha fazla mağdur etmiştir.

Bu bağlamda;

1. Bugüne kadar kaç depremzedenin barınma sorunu çözülmüştür? Çadırlarda kalan depremzede sayısı nedir? Konteyner kentlerde kalan depremzede sayısı nedir?

2. Depremzedelere yönelik kalıcı konutlar ne zaman teslim edilecektir? Şu ana kadar tamamlanan konut sayısı nedir?

3. Yurtlardan çıkarılan depremzedeler nereye yerleştirecektir?

4. Depremzedelerin okul ve barınma sorunu tamamen ne zaman çözülecektir?

 

5. Depremzedelere; işe yerleştirmede öncelik tanınması mümkün müdür? Depremzedeler arasındaki işsizliğin engellenmesine dönük önlemler alınacak mıdır?

6. Depremzedelere yönelik 3 bin liralık kira yardımı, piyasa şartlarına uygun değildir. Bu rakamı güncelleyecek misiniz?

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA