SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

CHP Edirne Milletvekili Yazgan Asgari Ücret Zammı Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

CHP Edirne Milletvekili Yazgan Asgari Ücret Zammı Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu
Bu haber 24 Haziran 2023 - 13:41 'de eklendi ve 117 kez görüntülendi.

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan hükümet tarafından duyurulan yeni asgari ücrete dair değerlendirmelerde bulundu. İktidarın işlettiği ‘irrasyonel’ politikaların faturasının halka kesildiğini belirten Yazgan “asgari ücretliden alınan vergilerin düşürülmesi ile hem asgari ücretliyi mağdur etmeyecek hem de işverene olan maliyeti yükseltmeyecek bir formül mümkündü.” ifadelerini kullandı.

Yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında CHP’li Yazgan şu ifadelere yer verdi:

“Edirne’de Ortalama Kiralar 7 binin Üzerinde”

“Bugün hükümet tarafından açıklanan asgari ücret halkın taleplerini karşılamaktan uzaktır. Edirne’de ortalama kiralar 7 bin liranın üzerine çıkmışken vatandaşın 11 bin 400 lirayla geçinmesini beklemek vatandaşı açlığa mahkum etmektir. Tek kişilik bekar bir çalışanın bile yaşam maliyeti 13 bin liranın üzerindeyken bu asgari ücret neye yeter? Asgari ücretlinin hangi yarasına merhem olur? Bir ailenin sadece gıda harcamasına karşılık gelen açlık sınırı 10 bin 360 lira, gıda ve temel ihtiyaçlarına karşılık gelen yoksulluk sınırı 33 bin 750 lira iken bu zam oranı kabul edilemez.

Ayrıca hükümet seçim dönemi verdiği 500 dolar sözünü de tutmamıştır. Asgari ücret üzerinde vergi yükünü hafifleterek hem çalışanı hem işvereni memnun edecek bir yol yerine ücretli çalışan vatandaşa acı reçete uygulamak açlık ve yoksulluğun daha da derinleşmesi demektir. Söz konusu artış iktidarın işlettiği ‘irrasyonel’ politikaların faturasının halka kesilmesi demektir. Oysa asgari ücretliden alınan vergilerin düşürülmesi ile hem asgari ücretliyi mağdur etmeyecek hem de işverene olan maliyeti yükseltmeyecek bir formül mümkündü.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA