SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

CHP EDİRNE MİLLETVEKİLİ ÜN: “ÇEVREYİ ve İNSANI PARA KAZANMA ARACI OLARAK GÖREN BU ZİHNİYET ile MÜCADELE EDECEĞİZ”

CHP EDİRNE MİLLETVEKİLİ ÜN: “ÇEVREYİ ve İNSANI PARA KAZANMA ARACI OLARAK GÖREN BU ZİHNİYET ile MÜCADELE EDECEĞİZ”
Bu haber 05 Haziran 2023 - 22:26 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.

CHP EDİRNE MİLLETVEKİLİ ÜN: “ÇEVREYİ ve İNSANI PARA KAZANMA ARACI OLARAK GÖREN BU ZİHNİYET ile MÜCADELE EDECEĞİZ”

CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Ün, mesajında AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana çevreye geri dönüşü olmayan zararlar verdiğini belirtti.

CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle yayınladığı mesajında; “Her Çevre Haftasında ‘Temiz Çevre Temiz Toplum’ vurgusu yapan AKP iktidarı, yaptığının söylediğinden her seferinde farklı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Çocukluğumuzda balık tuttuğumuz, kenarında dolaştığımız Ergene Nehri bugün Trakya’nın kanalizasyonu haline gelmiştir. Ergene Nehri’nin bugün geldiği halden CHP’li Belediyeleri sorumlu tutan AKP zihniyeti, yandaş sanayi tesislerinin yeraltı sularını kullanarak atıklarını Ergene Nehri’ne akıttığını görmezden gelmiş, üstelik Ergene Havzası Çevre Eylem Planı ile; Ergene Nehri’nin içeriğinde bulunan kurşun, kalay, kadmiyum, arsenik, siyanür gibi onlarca zararlı maddeyi Marmara Denizine akıtan projesi ile her geçen gün ölen Marmara Florasına bir darbe daha indirmiştir.

Ergene Nehri’nin sorunu sadece ülkemizi değil, Yunanistan’ı da tehdit eden bir sorun haline gelmiştir. Zira, Meriç ilçemize bağlı Büyükaltıağaç köyümüzde Meriç Nehri ile birleşen Ergene Nehri, içeriğindeki maddeleri Meriç Nehri’ne aktararak Saros Körfezini de tehdit eder hale gelmiştir.

Dünyada kendi kendini temizleme özelliğine sahip ender körfezlerden biri olan Saros Körfezini yaşadığı bu sorunun dışında, Saros FSRU Terminali ve Kara Boru Bağlantı Hattı Projesi ile tanıştıran AKP zihniyeti; bölge halkının itirazlarına rağmen birinci dereceden deprem bölgesi olan bu coğrafyaya bir darbe daha indirmiştir.

Uzun yıllardır büyük bir deprem üretmeyen ve patlamaya hazır bir bomba gibi bekleyen fay hattının üzerinde inşa edilen bu limanın Saros Körfezinde yaşayan endemik türlere zarar verdiği açıktır. Dahası, içimizi yakan Kahramanmaraş Depreminden sonra İskenderun Limanında meydana gelen yangın büyük güçlükle kontrol altına alınmış, ülke ekonomisine milyonlarca dolarlık zarar vermiş, çevremizde geri dönüşü olmayan zararlara yol açmıştır. Olası bir Saros Körfezi depreminde Trakyamıza verilecek zararın geri dönüşü de olmayacaktır.

Çevreyi ve insanı korunması gereken bir unsur olarak görmeyip, para kazanma aracı olarak gören bu zihniyet ile mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi belirterek daha güzel bir çevrede, daha temiz bir Türkiye’de buluşmak ümidiyle Dünya Çevre Günü’nü ve Çevre Haftasını kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA