SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

ÇELTİK’TE HASTALIK BAŞLADI

ÇELTİK’TE HASTALIK BAŞLADI
Bu haber 14 Temmuz 2015 - 21:53 'de eklendi ve 234 kez görüntülendi.

Türkiye’nin çeltik ambarı Edirne’nin İpsala ilçesinde mantari bir hastalık olan çeltik yanıklığı hastalığı üretimi tehdit ediyor.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,açıklamada,bölgede çeltik alanlarında ciddi bir yanıklık hastalığı görüldüğünü,müdahale edilmediği takdirde İpsala’da çeltik alanlarına zarar verebileceğini söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin bölgede çeltik alanlarında inceleme yaptığını vurgulayan Gaytancıoğlu,yüzde 48 oranında bir hasar tespiti yapıldığını altardı.

Bir an önce kimyasal ilaçla müdahale gerektiğini ifade eden Gaytancıoğlu,sözlerine şöyle devam etti:”İpsala’da acil olarak uçakla mücadele yapılması gerekiyor. Hem zamandan tasarruf yönünde etkili bir çözüm oluyor.Bu istediğimiz bir müdahale türü değil.Burası bir mono kültür alan.çeltikten başka bitki yok.başka bir ürüne zarar yok.Uçakla mücadele yapılması gerekiyor. Hastalık bütün tarlalara yayılabilir.”

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar’da üreticinin şu anda yer aletleri ile ilaçlama yaptığına dikkati çekerek.” Bölgede 200 bin dönüm çeltik ekim alanı var.Ancak en kısa zamanda uçakla müdahale yapılmazsa yüzde 50 ürün kaybı yaşanabilir.Çıkan üründe ürüne benzemez,piyasa değer olmaz.”şeklinde konuştu.

Çeltik üreticisi İdris Akalın’da tarlasında yanıklık hastalığı başladığını ileri sürerek,en kısa zamanda uçakla mücedele yapılmasını istediğini belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA