SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Çeltikte damla sulama yaptı,kirli su gelince filtreleri bozuldu

Çeltikte damla sulama yaptı,kirli su gelince filtreleri bozuldu
Bu haber 18 Temmuz 2021 - 17:01 'de eklendi ve 199 kez görüntülendi.

Keşan’da ilk defa damla sulama ile çeltik ekimi yapan , Ziraat Mühendisi Naim İrem Güney,Hamzadere’den gelen su kanalaına Çevizlik deresinden de su basılması nedeniyle filtre sisteminin çalışamaz hale geldiğini söyledi.

kesanhaber.net’e açıklama yapan Güney,çeltik ekimi için Hamzadere Sulama Kooperatifi’nden sulama taahhüdü aldığını ifade ederek,şöyle konuştu.” Ancak kkoperatif su yetersizliği nedeniyle dereden kanala kirli su basmaya başladı. Bu da bizim filtrelerimizi çalışamaz hale getirdi.Durumu ilettiğim kooperatif yetkilileri de bir çare sunamadılar. Bu şekilde mağdur oldum. Böyle devam ederse ilk defa denediğimiz damla sulama çeltik ekiminde iyi netice alamayacağız. Oysa damlama sulamayı bakanlık da destekliyor.”

Su tasarrufu yapmak için sulamaları gece yaptıklarını kaydeden Güney,”Biz hem su tasarrufu olsun, hem de yakıt olarak daha az kullanmak için gece sulaması yapmaktayız. Ancak pompayı kurdukları noktada bizim işçilik, maliyeti beş bin lira, sulama borusu günlükte yüz  lira  yakıt  farkı oldu.
Edirne Valiliğinin desteklemiş olduğu damla sulama ile çeltiği bizler daha ileriye götürmeye çalışırken böyle bir şeyle karşılaşmak bize üzüntü verdi. Hamzadere sulama kooperatifinin görüştüğümüz kişi olumlu yaklaşmadığı gibi bu işin devam edeceğini ve bizim sulama maliyetlerimiz arttığı için su bedelinde indirim yapmayacaklarını beyan ettiler. Sonuç olarakta elektrikli pompanın daha aşağı kısmına kurulması veya bizim maddi zararlarımız karşılanmasını talep ederiz.”dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA