SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

ÇELTİK TARIMINDA DAMLAMA SULAMA İLE SU TASARRUFU SAĞLANACAK

ÇELTİK TARIMINDA DAMLAMA SULAMA İLE SU TASARRUFU SAĞLANACAK
Bu haber 09 Mayıs 2021 - 21:18 'de eklendi ve 517 kez görüntülendi.
Tekirdağ’da çeltik üretiminde damlama sulama ile yüzde 60 su tasarrufu sağlanacak.
 “Sürdürülebilir Çeltik Tarımı İçin Damla Sulama Projesi” kapsamında  Hayrabolu’da Avluobası, Küçükkarakarlı, Tatarlı, Kadriye, Kahya ve Malkara’da Karacamurat  mahallerinde olmak üzere toplam 6 lokasyonda 114 dekar alanda  ilk uygulama yapışacak.
Hayrabolu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü de  proje kapsamında üreticilere tohum dağıttı.
Tohum dağıtım programına, İl Müdürü  Oktay ÖCAL, Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAŞOL, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Abdurrahman ERDOĞAN, İlçe Müdürü Süleyman ASLAN ile tohum alacak üreticiler katıldı.
  Tarım ve Orman Bakanlığı  tarafından yüzde 75’i hibe edilen sertifikalı tohumluklar Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce geliştirilen çeşitlerden seçildi.
PROJE ÖZETİ
Dünya genelinde küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliği olaylarının bitkisel üretim sektöründe oluşturduğu ekonomik etkileri ile ülkemiz tarımı üzerindeki olumsuz etkileri giderek artmaktadır. Bölgemizde son iki yıldır belirgin şekilde yaşanan iklimsel değişiklikler söz konusudur. Bu değişimlerin başında yağışların yetersiz ve düzensiz olması başta gelmektedir. Bu değişimler, Hayrabolu ve Malkara ilçelerimizde yapılan çeltik yetiştiriciliğini olumsuz etkilemiş ve su kısıtlığı nedeniyle ekim alanları daralmıştır.
Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün ülkesel boyutta yaptığı “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında ilimiz için hazırladığımız 8 farklı proje kabul görmüştür. Bunlardan biri olan “Sürdürülebilir Çeltik Tarımı İçin Damla Sulama Projesi”; Hayrabolu’da 5 mahalle (Avluobası, Küçükkarakarlı, Tatarlı, Kadriye, Kahya) ve Malkara’da 1 mahalle (Karacamurat) olmak üzere toplam 6 lokasyonda 114 dekar alanda uygulanacaktır.
Uygulanacak projeyle; çeltik yetiştiriciliğinde klasik tava sulama yöntemi yerine damla sulama yöntemi kullanarak %60’tan fazla su tasarrufunun sağlanması, ekim alanlarında su kısıtlığına bağlı yaşanan daralmanın önlenmesi, sürdürülebilir çeltik üretiminin kesintisiz devam ettirilmesi, damla sulama yönteminin üreticiler tarafından benimsenmesiyle artan su tasarrufunun yeni ürün ve üretim desenlerinde ve 2. ürün ekilişlerinde kullanılarak bitkisel ürünlerin üretimi, verimliliği ve çeşitliliğinin artırılması, tava sisteminde sıkça karşılaşılan toprağın biyolojik yapısındaki bozunumun ve yeraltı suyunun kirlenmesinin önlenmesi, sivrisinek vb. haşere problemlerin ortadan kaldırılması, yeni çeşitlerle kalite, randıman ve verimin artırarak daha karlı bir üretim yönteminin kullanılması amaçlanmaktadır.
Projenin yürütülmesinde Atatürk Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü (Kırklareli) ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (Edirne) teknik destek sağlamaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA