SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

CED’e yoğun protesto…

CED’e yoğun protesto…
Bu haber 02 Ekim 2018 - 15:01 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi.

Keşan Sazlıdere Köyü   deniz sahilinde BOTAŞ tarafından  yapılması planlanan Saros FSRU  Gemi İskelesi Projesi’ne ait Çevresel Etki Değerlendirmesi (CED) sürecinde “Halkın katılımı toplantısı)   yoğun protestolar eşliğinde yapıldı.

19 Temmuz tarihinde Sazlıdere köyünde yapılan ilk toplantı halkın yoğun protestosu nedeniyle yapılamamıştı.

Bugün Keşan Belediyesi  Toplantı Salonunda gerçekleşen 2.inci Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için ANKAÇED Çevre Danışmanlık Mühendislik Plan. İnş. San. Tic. Ltd. Şti.nce düzenlenen “Halkın Katılımı Toplantısı”da yoğun protestoler eşliğnde yapıldı.

Edirne Çevre ve  Şehircilik İl Müdürü Abdullah Bülbül’ün de katıldığı toplantıda,Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Ergene Platformu ve Trakya Platformu üyesi Bülent Kaçar,plan değişikliği yapılmadan,burasının nasıl eko turiz deniz turizmi alanı iken nasıl sanayi alanına döneceğini sordu.

Sazlıdere ile gökçetepe arasında yapılacak projede bir tankerin patlaması durumunda iki köyün de yok olacağını iddia ederek, 8 büyüklüğünde bir deprem etkisi yaratacağını söyledi.

Toplantıda CHP eski Edirne milletvekili Kemal Değirmendereli ile CHP  Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’da proje ile ilgili endişelerini dile getirdiler.

Bu arada ÇED ile ilgili sunum da yoğun protesto sesleri arasında yarım kaldı.

Gergin bir şekilde süren toplantıda “Saros Halkındır halkın kalacak”sloganları atıldı.

Projeye itiraz eden vatandaşların dilekçelerinin alınmasında da sorun yaşandı.

ÇED toplantısı sonunda Keşan Kent Konseyi tarafından toplanan itiraz dilekçelerinin toplu olarak Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim edilmesi kararlaştırıldı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA