Bülent Türker’den Fransa’da Çanakkale Müzesi Sergisi

LYON Euroxpo Fuar Salonları, 3-5 Mayıs tarihlerinde 3′üncü kez Festiculture’e ev sahipliği yaptı.
DSC_0165 DSC_0258

3 Mayıs 2013 Cuma günü saat 16.00’da açılış seremonisi, Türkiye Lyon Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen, Cibuti Türkiye büyük elçisi Hasan Yavuz, Bron şehri Belediye Başkanı Annie Guillemot, Bölge Parlamentosu Kültür Başkanı Farida Boudaoud, Lyon Ticaret Odası Başkanı Alain Belioz’un katılımları ile yapıldı. Yaklaşık 250 Türk şirketinin standlarının bulunduğu Festicultere yaklaşık 100 bin ziyaretçinin geldi.
DSC_0436 DSC_0545Festiculture’ün en çok dikkat çeken standı Hollandalı Türkler’in yakından tanıdığı Bülent Türker’in Çanakkale Galerisi oldu. Bülent Türker, kendisi için çok büyük bir kıvanç kaynağı olan Çanakkale Savaşları’nın her yerde tanınıp duyulması için hiç durmadan çalıştığını ve Çanakkale ile ilgili sergisini Fransa’nın Lyon kentinde tanıtmak için geldiğini söyledi. Türker, Çanakkale Savaşları ile ilgili her türlü müzayedeye, dünyanın neresinde olursa olsun katıldığını, bu sayede, bir Türk komutanına ait olan cep saati ile Arjantin Cumhurbaşkanı tarafından Atatürk’e hediye edilen tabancayı aldığını söyledi.

ÜDSC_0550

Türk mutfağından yemeklerin tanıtıldığı Festiculture, Bursa mehteran takımının gösterileri ile seyircileri coşturdu. Festiculture kapılarını 5 Mayıs pazar akşamı gece 22.00 de kapandı.
250 şirketin katıldığı ve insanların fuara girmek için saatlerce kuyrukta beklediği Fransa nın her bölgesinden insanlar doyasıya eğlendi.
Canakkale müzesi sahibi Bülent Türker yaptığı açıklamada  Avrupa da bu kadar Türkiye sevdalısı insanlar görmedim. 50 bin tane Atatürk, İstiklal marşı, Yozgatlı Kınalı Hasan ve Seyid Onbaşı
posteri 2 ci günü  tükendi. 800 dolayında okuruma kitaplarımı imzaladım  1000 çocuğa Canakkale müzesini gezdikleri için  takdirname ve sertifika verdik.  Fransa daki insanlarımız  çoğu  Anadolu kökenli oldukları için  Çanakkaleyi görmemişler. Müzemizi gördukçe gezdikçe  onlara Bilgi verdim ve çoğu  etkilenip yazın mutlaka uğrayacaklarını bildirdilre.
Bülent Türker en büyük idealinin Çanakkalenin 100yılı dolayısıyla 2015 te Hem Türkiye de hem Hollanda da bir müze açmak olduğunu ve bunun için devletten destek  ve büyük kuruluşlardan  sponsorluk beklediğini yazdı. 1000 parçadan fazla malzemesi olan Bülent Türker Canakkale anlatılsa bile yaşanmalı herkez mutlaka Canakkale yi ve Anıt kabiri görmeli dedi.