SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Buğday verimi yüksek

Buğday verimi yüksek
Bu haber 17 Temmuz 2016 - 23:59 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi.

Tarımsal Danışmanlık Olarak; Trakya Tarımsal Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde kurulun “Hububat Çeşit Demonstrasyonu” ile ilgili hasat parsel verimleri ile birlikte laboratuar analiz sonuçları tespit edilerek demonstrasyon sonuçlanmıştır.
Tarımsal Danışmanlık olarak ortak kurmuş olduğumuz hububat çeşit demonstrasyonu parsel verim ve de laboratuar analiz sonuçları ile sonuçlanmıştır. Bu itibar ile de süreci ve de sonuçları kamuoyu ile paylaşmak istedik. Bu vesile ile de siz değerli basın mensuplarına da teşekkür ediyoruz.
Danışmanlık olarak biz bu demonstrasyon ile; Araştırma kuruluşlarımızın ve de Tohumculuk kuruluşlarımızın elde etmiş oldukları tohum çeşitlerini, çiftçi şartlarında uygulayarak çeşitlerin verim kabiliyetlerini bir anlamda test etme imkanı yaratılmıştır. Şunu da hemen ifade etmek isteriz ki çeşitleri yarıştırmak gibi bir amacımızın olmadığını da belirtmek isteriz. Bu demonstrasyonu kurmaktaki en önemli amacımız, çeşitlerin yörede hakim olan iklim şartlarında standart girdi kullanımı ile üretimlerin ekonomik analizlerini ortaya koymaktır. Nitekim elde etmiş olduğumuz parsel verimleri ile birlikte analiz sonuçları ile de çeşitlerin verim kabiliyetleri bir anlamda ortaya konulmuştur.
Danışmanlık olarak biz bu demonstrasyonu; danışmanlığımızdan danışmanlık hizmeti alan Lalacık köyü üreticilerimizden Bayan üreticimiz Meryem Çakıcının işlediği arazi üzerinde kurduk. Demonstrasyon; “Demonstrasyon ve yeniliklerin Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında Trakya Tarımsal Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte ilçemiz sınırları dahilinde Tohumluk üretimi faaliyetinde bulunan “Tekcan Tohumculuğun” üretmiş oldukları çeşitler kullanılmıştır. Üreticimizin de temin etmiş olduğu bir çeşit ilave edilerek toplamda 10 adet buğday, 3 adet arpa ve 1 adet tritikale olmak üzere toplamda 14 hububat çeşidi ekilmiştir.
Demonstrasyonun kuruluşunda bazı hususlar dikkate alınmıştır. Her şeyden önce üreticilerimizin kolayca görebileceği ve de ulaşabileceği bir mekan seçilmiştir. Bu itibar iledir ki üreticimiz Meryem Çakıcıya ve de Eşi Hüseyin Çakıcıya bu anlamda da teşekkür ediyoruz. Demonstrasyon, Keşan – Edirne yolu üzerinde ve de Kozköy yol kavşağı üzerinde kurulmuştur. Parsel büyüklüklerini 1’er dekar olarak olması planlanmıştır. Toprak analiz sonuçlarına göre gübreleme programı uygulanmıştır. Özellikle yabancı ot ve mantarı hastalıklara karşın mücadelenin bir takvim doğrultusunda yapılması sağlanmıştır. Demonstrasyon 5 Kasım 2015 tarihinde kurulmuş ve de hasat dönemi içerisinde de hasat edilmiştir.
Yapılan hasat neticesinde; 10 çeşit buğday Parsel verimleri 625, 635, 645, 665, 670, 680, 725, 745, 750 ve 850 Kg/Dekar arasında, 3 çeşit arpa parsel verimleri 625, 630 ve 720 Kg/ Dekar arasında , Tritikale verimi de 755 Kg/Dekar olarak gerçekleşmiştir.
Buğday laboratuar analiz sonuçları da verime paralel olarak istenilen seviyelerde olduğunu söylememiz mümkündür. Bu itibar ile; hektolitre değerleri 77 ile 80 arasında, gulitein değerlerinin 29 ile 36 arasında, protein değerlerinin de 12,5 ile 14 arasında, Sedim değerlerinin de 37 ile 69 arasında olduğu laboratuar sonuçlarından görülmüştür.
Şunu da hemen ifade etmek isteriz ki; Danışmanlık olayı bir olgudur. Bir yaşam biçimidir ve de en önemlisi teknik bir uygulamadır. Kaldı ki ilgili mevzuatlar doğrultusunda Danışmanlık hizmeti veren tüm kuruluşlar ve de danışmanlar kendi faaliyet alanlarında bu ve de buna benzer uygulamaları yapmak gibi bir mecburiyetleri vardır. Ayrıca bilindiği kadarı ile de İlçe Tarım Müdürlüğümüz de bu anlamda hububat çeşit demonstrasyonu kurmuştur. Tabiidir ki elde edilen sonuçlar kamuoyuna açıklanması ve de kamuoyu ile paylaşılması önemlidir. 15.07.2016
Lütfü Açar
Ziraat Yüksek Mühendisi
Uzman Tarım Danışmanı

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA