SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

BORSALAR HAMBURG FUARI’NDA

BORSALAR HAMBURG FUARI’NDA
Bu haber 19 Kasım 2013 - 15:49 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

 

KOSGEB destekli ,Keşan Ticaret Borsası önderliğinde,  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası , İpsala Ticaret Borsası , Uzunköprü Ticaret Borsası ve Edirne Ticaret Borsası üyeleri ile birlikte  toplamda  49 kişilik heyetimizle  14.11.2013 günü Keşan’dan hareket etikten sonra Hamburg’a iniş yapmış olduk. Seyahatimizin ilk gününde Türkiye Cumhuriyeti Hamburg Başkonsolosluk Ticaret Ataşeliği’nin Katılımıyla Almanya’nın önemli Türk STK’ larından olan Hamle Türk İşadamları Derneğinde Verimli Bir Toplantı Gerçekleştirdik. Bu toplantıda Almanya’da Ticaret Hayatı, Üretim ve Pazarlama, Türk Girişimciliğinin Gurur Verici Yatırımları Hakkında Konuştuk. Bu toplantıda dikkatimiz çeken Almanya’daki ticari kurallar ve normlar ile yatırım şartlarının ülkemizle olan farklılıklarının olduğu. Bilhassa ticari hayatta tüm satılan malların en az %85’nin sigortalı olma zorunluluğu ve kambiyo senetlerinin ticari hayatta hemen hemen hiç kullanılmaması, ticari hayatında hatalı davranan tacirlerin yaptırımlar vasıtasıyla ticari hayattan uzaklaştırıldığı bir sistem yaratılmış olması oldu.

Ertesi gün Türkiye Cumhuriyeti Hannover Başkonsolosluk Ticaret Ateşeliği ile Hannover Ticaret ve Sanayi Odasında Orta Doğu, Orta Avrupa ve Türkiye yetkilisi Reinhard Wagner ile beraber bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda Orta Doğuda yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler ve bunların Batı Avrupa’dan görünümü hakkında bilgi alış-verişi ve karşılıklı istişarelerde bulunuldu. Bunu haricinde toplantıda öne çıkan konuların başında; Honnover Ticaret ve Sanayi Odası’nın 150.000 üyesi olduğu üyelerine hizmet olarak mesleki eğitimlere önem verdikleri, kalifiye eleman yetiştirme konusunda yoğun çalışmaları olduğu, mesleki örgütlerle ilgili tüm veri tabanına hakim olduklarını, yatırımcı adaylarına yatırımları konusunda danışmanlık yaptıkları ve yol haritası belirlemeleri konusunda bilgi paylaşımında bulunuldu.

Toplantı sonrası 47 ülkeden yaklaşık 2.900 katılımcı firmanın bulunduğu Almanya dışından 450.000 ziyaretçinin gezdiği Dünyanın en büyük tarım ve hayvancılık fuarı olarak kabul edilen Agritechnica Tarım ve Hayvancılık Fuarını gezdik.

Bu yıl fuara 96 firmayla katılan Türkiye, katılımcı firma sayısında Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa ve Çin’in ardından 6. sırada yer almıştır. Fuar alanı 1 milyon metrekare alan üzerine kuruludur.

Fuar ‘da ön plana çıkan sektörler Traktörler, Ulaşım Teknolojisi, Toprak İşleme Makineleri, Sulama Tesisleri, Bitki Koruma, Hasat Makineleri, Peyzaj, Orman Mühendisliği, Yenilenebilir Enerji, Tohum, Gübre, Akaryakıt, Madeni Yağ, Yedek Parça, Dişli ve Sürücü Teknolojileri, Bilişim Teknolojileri, Yazılım, Gübre Teknolojisi, Hububat ve Tohum İşleme Makineleri, İkinci El Makine Değişimi ve bunun gibi ekipmanlar idi.

Gezimizin devamında Avrupa’nın 2’nci büyük limanı olan Hamburg Limanı ziyaret edildi. Bu şehirde 180 büyük baş hayvanlık süt işlemesi olan Milchhof Reitbrook çiftliğini gezdik. Üretilen sütün bir kısmının pastörize olarak çiftlik içinde işlendiği , bir kısmının ise yine aynı çiftlik içinde meyve ve kahve gibi aromalarla zenginleştirilen yoğurt üretiminin yapıldığı , üretilen ürünlerin bir kısmının çiftlik önünde satışa sunulduğunu , bir kısmının ise bayiler vasıtasıyla tüketime sundukları bilgisi edinildi.

16.11.2013 günü gezimiz Hamburg şehir turu yapılması ile tamamlandı ve 17.11.2013 günü yurda dönüldü.

 

 

Gökhan KORUCU

Keşan Ticaret Borsası

Yönetim Kurulu Üyesi

(Basın Sorumlusu)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA