SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

BORSA ARSAYI GERİ ALDI

BORSA ARSAYI GERİ ALDI
Bu haber 02 Ekim 2013 - 17:03 'de eklendi ve 132 kez görüntülendi.

Keşan Ticaret Borsası Migros yanındaki arsasını geri aldı.

Ender Mağden yönetimindeki borsa geçtiğimiz yıl burayı bir şirkete satmıştı. Ancak şirket parayı ödeyemedi ve borsanın yeni yönetimi arsayı şirketten geri aldı.

Konu ile ilgili bugün Keşan Ticaret Borsası’nda basın açıklaması yapıldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük şu açıklamayı yaptı:

Bugün sizlere ve Keşan Kamuoyuna; Borsamıza ait İstasyon Mahallesi 100 ada 40 parsel ve 50 ada 42 sayılı parsele kayıtlı taşınmazlarımızın hukuki durumu ve bu gayrimenkullerin Borsamız mülkiyetine geçmesinden günümüze dek süren süreç ile ilgili bilgi aktarmak ve devam eden süreçte izlenecek yol haritamız ile ilgili görüşlerimizi paylaşmak üzere bu açıklamayı yapma gereği duyduk.

Kamuoyunun malumu olduğu üzere 2010 yılında Borsamızın TOKİ’den satın aldığı İpsala –  Keşan – Çanakkale – Edirne kavşağı üzerinde yer alan iki adet gayrimenkul 2011 yılında Keşan Ticaret Borsası Meclis Kurulu’nun aldığı kararla ihale yoluyla satışa sunulmuş.  Yapılan ihalede en yüksek teklifi veren Turkmall Üç Emlak Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş ihaleyi kazanmış ve Keşan 2’nci Noterliğinde 11529 yevmiye numaralı Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi Turkmall şirketi ile imzalanmış ve şirket lehine sözleşme tapuya şerh edilmiş idi.

Akabinde Turkmall firmasının sözleşmede yer alan yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getirmemiş olmasından ötürü Borsamız yüksek miktarlı vergi borç ve cezaları ile karşılaşmış, bankalara olan kredi borçları sebebiyle yüksek faizler ödemek zorunda bırakılmış ve uzunca bir süre finansal ve hukuki problemler ile karşılaşmıştır. Bu belirsizlik ve çözümsüzlük 3 Mayıs 2013 günü yapılan Keşan Ticaret Borsası Meclis Kurulu Seçimlerine dek devam etmiştir.

Mayıs 2013’te yapılan Meclis Kurulu Seçimlerinden sonra yeni seçilen meclis üyelerimiz önlerinde büyük sıkıntılara gebe ve sıkıntı yaratmaya devam eden bu yarayı el birliğiyle gece gündüz çalışarak çözmeye çalışmıştır. Bu doğrultuda öncelikle Turkmall isimli firmayla resmi yoldan sözleşmenin feshine dair yazışmalar yapılmış. Şirket yetkilileri Keşan’a davet edilmiş ve bire b ir yapılan görüşmelerde Akabinde Gelir İdaresi Başkanlığı ve Keşan Vergi Dairesi Müdürlüğü ile çalışmalar yapılarak arsanın satışı kaynaklı ödenmeyen yüklü miktardaki vergi borçlarımız ve cezalarının Meclis Kurulumuzun sözleşmenin feshi kararı ile kaldırılmasını sağlamış, bağlı bulunduğumuz T.O.B.B ve Gümrük Bakanlığı ile bizzat görüş alış-verişinde bulunulmuş ve konunun çözümü için gerekli yazışmalar sağlanmış, devamla söz konusu gayrimenkullerin eksik kalan imar uygulamaları tamamlatılmış ve son olarak Turkmall şirketi ile 12/09/2013 tarihinde Malkara Noterliği’nin 08396 yevmiye numaralı ibraname ve fesih sözleşmesi ile tüm bağlarını, yöneticilerinin, çalışanlarının yoğun özveri ve gayretleri ile şirkete bugüne dek yaptığı kısmi ödemeleri geri vermek suretiyle koparmış ve daha önce Keşan’ımıza ait olan bu gayrimenkullerimiz tekrar Keşan’ımıza kazandırılmıştır.

Şimdi ise tabiri caiz ise top başta Keşan Ticaret Borsası üyelerinde ve tüm Keşan Kamu Kurumları ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Örgütlerindedir. Keşan Ticaret Borsası 14 Meclis üyesiyle birlik ve beraberlik içerisinde çözüm odaklı çıktığı yolda aynı düşünce birlikteliği içerisine bu kez çözüme ve kazanıma 250’yi aşkın üyesi ile devam etmek arzusundadır. Bu doğrultuda ileriki dönemlerde siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızın da bilgisi dahilinde üyelerimiz ile bir toplantı tertip edeceğiz. Bu toplantıda Borsamızın üyeleri ile söz konusu gayrimenkullerimizi birlikte nasıl değerlendirebileceğimizi, ne şekilde bir ortak çalışma yapabileceğimizi enine boyuna tartışıp karar alma arzusundayız.

Keşan Ticaret Borsası büyük ve köklü bir ailedir. Bu ailenin fertleri olan üyelerimiz, çiftçilerimiz, üreticilerimiz ve onların aileleri takdir edilir ki mal varlığımızın en ufak bir çakıl taşında bile emek ve alın teri sahibidir. Gelecek dönemde bu alanı Keşan’ımız için en verimli ve faydalı şekilde kullanıma açma zorunluluğu tüm Keşan kamuoyunun da boynunun borcudur. Keşan Ticaret Borsası Meclis üyeleri başında olduğu gibi bugün ve yarında aynı kararlılık ve özveri ile çalışmalarına şeffaf şekilde devam edecek ve yine bilgilendirmede bulunacaktır.

Tüm üyelerimize ve Keşan kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

ŞİMDİ NE OLACAK

Borsa arsa için üyeleri ile bir toplantı yapacak ve görüş alacak.Bu görüş doğrultusunda ne yapılabileceği kararlaştırılacak.

Ama arsa  yeniden satışa çıkarılacak.Arsa için şu anda biçilen değer 14 milyon lira.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA