SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

DOĞAYA AÇILDILAR

DOĞAYA AÇILDILAR
Bu haber 01 Şubat 2017 - 17:23 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

DOÇEK Çamlıca-Mercan Köy arasında bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.
Mercan Göleti de donmuş.

 

Keşan DOÇEK (Doğa Çevre ve Kültür Derneği) geçtiğimiz Pazar günü “Çamlıca-Pırnar-Mercan” güzergahında bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

 

40 kişinin katılımıyla gerçekleşen doğa yürüyüşü sabah saatlerinde Çamlıca’da başladı. Köy içini Erdal Tavşantepe’nin anlatımlarıyla gezen yürüyüşçüler sert bir havanın eşliğinde, dere çatakları ve vadileri aşarak  Pırnar Köyü altına kadar geldiler ve öğle kumanyalarını burada yediler ve karların erimediği yerlerde kartopu oynadılar.

 

Yer yer kar ve buzun devirip kırdığı çam ağaçlarının arasından geçen ekibi Mercan Göletine ulaştığında bir başka sürpriz bekliyordu.

 

Gölet donmuş ve üzeri kalın bir buz tabakasıyla kaplandığı gibi yağan karların etkisiyle yükselmiş ve geçiş yollarını kapamıştı, yan patikaları kullanarak göleti geçen ekip akşamüstü Mercan Köyüne ulaştı ve faaliyetlerini kazasız belasız tamamladı.

 

Keşan DOÇEK Başkan Yardımcısı Halime CAN, “Bölgemizde bu yıl kış koşullarının çok sert geçtiğini, uzun süredir böyle bir kar yağmadığını, bunun keyfi olduğu gibi sıkıntılarının da olacağını, göletlerin dolması, toprağın doyması açısından herkesin böyle bir mevsim beklediğini, Mercan Göleti gibi diğer göletlerin de buz tutmasının iklim koşullarının sertliğine bir işaret olduğunu” söyledi ve “doğa yürüyüşlerine katılmak isteyenleri önümüzdeki faaliyetlere beklediklerini” ifade etti.

Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu’nun  (SARDOS) köylere yaptığı bisiklet turları devam ediyor. Orda bir köy var uzakta projesi kapsamında başlatılan köylere bisiklet turlarının bu haftaki uğrak yerleri Siğilli, Türkmen ve Boztepe köyleri oldu. Sabah saatlerinde Keşan’dan -7 derece gibi bir havada başlayan tur öğleden sonra başladığı noktada son buldu. 10 bisiklet severin katıldığı turda toplam 35 km. pedal çevrildi.
SARDOS adına bir açıklama yapan Gülden Gezer YUMUŞAK:  Kış sezonunun başlangıcından itibaren başlattığımız ”Orda bir köy var uzakta” projesine kaldığımız yerden devam ediyoruz . Bu güne kadar 16 köyümüze proje kapsamında pedal çevirdik, buralarda yaşayan insanlarımız ile bazen bir çay, bazen bir dilim ekmeği paylaşarak harika anılar topladık. Bu hafta sonu da Siğilli, Türkmen ve Boztepe köylerimizi dolaştık . Türkmen köyünde çok güzel karşılandık, halkın ilgi ve misafirperverliği bizi fazlası ile memnun etti ve Türkmen köyümüzü de güzel anılarla doldurduğumuz köyler arasına koyduk.
Hafta sonu faaliyetlerimiz bir hafta bisiklet, bir hafta doğa yürüyüşü olarak dönüşümlü devam etmekte olup herkesin katılımına açıktır. Bizi SARDOS//facebook.com sayfasından takip edebilirsiniz..

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA