SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

BELİRTİ VERMEYEN SİNSİ HASTALIK GLOKOM

BELİRTİ VERMEYEN SİNSİ HASTALIK GLOKOM
Bu haber 11 Mart 2016 - 15:07 'de eklendi ve 251 kez görüntülendi.

            Uzunköprü Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Baybars Barış Başar, halk arasında ‘’göz tansiyonu’’ ya da ‘’karasu hastalığı’’ olarak bilinen glokom hakkında bilgi verdi.

Glokom, dünyada körlüğün en sık 2. sebebidir. Glokom, görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açan bir grup hastalığa verilen isimdir. Görme siniri üzerinde bulunan yaklaşık 1.2 milyon sinir hücresi, göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişikleri sonucu dış katmandan iç katmana doğru hasara uğrayarak görme kaybı oluşur. Bu hasar sıklıkla göz içi sıvı basıncının yüksek oluşuna bağlı olmakla beraber bazen göz içi basıncı normal iken de glokom görülebilir.

            Aile hikâyesi ve 40 yaş üzerinde olmak glokom hastalığında görülen en sık risk faktörleridir. Bunların dışında ırk, yüksek miyopi, yüksek hipermetropi, ince kornea tabakası, uzun süreli steroid kullanımı, diyabet, hipertansiyon, migren, tiroid hastalığı, göz travması, üveit gibi bazı göz enfeksiyonları ve bazı göz cerrahileri diğer risk faktörleridir.

Glokom, sıklıkla belirti vermez. Ağrısız ve yavaş seyrettiğinden erken farkına varılmaz. Hasta, görme azalması hissettiğinde genellikle ileri evreye geçilmiş olup tedavi başlanmadığı takdirde görme alanı bir tünelden bakıyormuş gibi daralabilir. Bu safhada da tedavi başlanmaz ise görme tamamen kaybolur.

Glokomda ortaya çıkabilen belirtiler; bulanık görme, ışıklar etrafında haleler görme, baş ağrısı, görme alanında oluşan kör noktalar, şeffaf bir doku olan korneanın bulanması, gözde ağrı ve kızarıklık, bulantı ve kusmadır.

Erken teşhis, görme kaybını önleme de önemli olduğu için risk faktörlerine sahip hastalar her yıl göz kontrolüne girmelidir. Glokom, ayrıntılı göz muayenesiyle teşhis edilebilir.

Tedavinin temel esası hastanın görmesini korumaktır. Ancak tedavi edilmeden önceki süreçte gerçekleşmiş görme kaybı, sinir hücrelerinin kendini yenileyebilme kapasitesi olmadığından geri dönüşü yoktur, mevcut görme düzeyi tedavi ile korunmaya çalışılır. Tedavi, göz içi basıncı düşürülerek görme sinirindeki hasarı önlemeye yöneliktir. Glokomun tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Genellikle ilk tedavi yöntemi ilaçla tedavi olup, medikal tedaviye cevap vermeyen hastalarda ya da bazı glokom tiplerinde lazer veya cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tıp dünyasındaki son gelişmeleri yakından takip eden kliniğimiz, glokom konusunda da güncel tanı ve tedavi yöntemleri ile hastalarımıza hizmet sunmaktadır.

 

 

Edirne Kamu Hastaneler Birliği

Genel Sekreterliği

Basın ve İletişim Birimi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA