SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

BAŞKAN İMAMOĞLU, YEREL SİYASETTE ETİK SÖYLEŞİSİNİN MODERATÖRLÜĞÜNÜ YAPTI

BAŞKAN İMAMOĞLU, YEREL SİYASETTE ETİK SÖYLEŞİSİNİN MODERATÖRLÜĞÜNÜ YAPTI
Bu haber 11 Eylül 2017 - 13:39 'de eklendi ve 172 kez görüntülendi.

 

SİYASİ PARTİLERİN İLÇE BAŞKANLARI İLE YEREL SİYASETTE ETİK KONUŞULDU

4. Beylikdüzü Barış ve Sevgi Buluşmaları, Çardak Altı Sohbetleri, “Yerel Siyasette Etik” konulu söyleşi ile sona erdi. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu moderatörlüğünde düzenlenen sohbete siyasi partilerin ilçe başkanları katıldı. “Ülkenin en önemli sorununun siyasi münazaranın yapılamıyor olmasıdır.” diyen İmamoğlu, ender gerçekleşen bu ortamın Beylikdüzü’nde yaşanıyor olmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

Beylikdüzü Belediyesi’nin düzenlediği 4. Beylikdüzü Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında gerçekleşen Çardak Altı Sohbetleri’nin finalinde yerel siyasette etik konuşuldu. Özellikle Beylikdüzü’ndeki durumu ele alan Başkan İmamoğlu, konuklarına bu minvalde sorular sordu ve siyasi partilerin ilçe başkanlarından beklentileri, önerileri ve eleştirilerini ifade etmelerini istedi. Serbest münazara ortamı yaratmanın çok önemli bir adım olduğunu ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu ortamda tarafsızlığı temsil ederek moderatörlüğü üstleneceğini belirtti. Programa konuşmacı olarak Vatan Partisi İlçe Başkanı Dr. Barbaros Bahçelioğlu, Hak ve Eşitlik Partisi İlçe Başkanı Süleyman Canik, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Ahmet Ali Aydın, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Av. Turan Taşkın Özer ve Merkez Partisi İlçe Başkanı Murat Kış katıldı, Başkan İmamoğlu; siyasi davranış tutumları, ilçedeki siyasi davranış, yerelin siyasi dili, etik kuralları ve mesleki sorumluluk konularında, siyasi gelişim için eleştiri hususuna yönelik siyasi partilerin ilçe başkanlarına sorular yöneltti.

Av. Özer: “Siyasatte Ahlak Yasası Olmalıdır”

İlk konuşmacı Merkez Partisi İlçe Başkanı Kış, “Siyasette ahlak, birincil önem taşır. Herkese kendi ahlaki değerlerine sahip çıkarsa toplum ahlaklı kalır. Bu değerler siyasi parti temsilcilerinin de vazgeçilmezi olmalıdır.” dedi. CHP İlçe Başkanı Av. Özer, siyasette, ahlak yasasının lüzumluluğundan bahsederek, genel siyasete göre yerel siyasete daha hoşgörülü baktığını, yerel siyasetçilerin üzerine daha büyük görevler düştüğünü söyledi. Genel siyasetteki sivri duruşun yerel siyasette korunacak etik davranışlarla yumuşayacağını da ekleyen Özer, “Kentin sorunlarının çözümü konusunda yerel ve genel siyasetçilerin ortak hareket etmeleri mühim. Özellikle belediye meclisinin siyasi etiğe çok dikkat etmeleri gerekir. Parti içi ve dışı ilişkiler politize olmamalıdır, beşeri ilişkilere yansıtılmamalıdır.” şeklinde konuştu.

Nezaket ve Hoşgörüyü Vurguladılar

MHP İlçe Başkanı Aydın, siyaset nezaketle başladığını vurgulayarak, tüm görüşten ve inançtan insanların hoşgörü içinde yaşamaları gerektiğinin altını çizdi. “Düzeyli muhalefet olursa ilçede hiçbir sıkıntı yaşanmaz.” dedi. Hak ve Eşitlik Partisi İlçe Başkanı Canik, saygı ve ahlak kurallarının unutulmaması gerekir. Etik konusunda yerel ve genel siyaset birdir.” şeklindeki ifadeleri ile ayrım yapılamayacağının altını çizdi. Vatan Partisi İlçe Başkanı Bahçelioğlu da “Dünyanın neresinde olursa olsun evrensel değerler vardır. Bir de her toplumun kendi kültürel değerlerinden çıkmış bir ahlak tutumu vardır. Milletimizin ahlak yapısını siyasete ve her alana taşırsak daha iyi bir toplumda yaşarız.” diye ifadelerde bulundu.

“Ülkenin En Önemli Sorununun Siyasi Münazaranın Yapılamıyor Olmasıdır”

İmamoğlu, siyaset uzayda bir kavram değil. Siyaset, Dünya’da bir ortam. Özelinde insana hizmet var ve siyasete talip olan insanlar var. Bu görevi yapanlar itibarlı olmak durumundadır. Aile içinde ahlakı ne kadar önemsiyorsak siyasette de ahlak bu önemdedir. Siyasi nezaket yukarıda genel siyaset ne kadar bozuk olursa olsun, yerelde tersine daha büyük bir sorumluluk taşıyoruz.” diye konuştu. İmamoğlu programı kapatmandan önemli mesajlar verdi, “Ülkenin en önemli sorununun siyasi münazaranın yapılamıyor olması.” dedi. Ender gerçekleşen bu ortamın Beylikdüzü’nde yaşanıyor olmasından da mutluluk duyduğunu belirtti. “Benim görevim öncesi hizmeti geçen herkese teşekkür etmek en büyük hassasiyetlerimden” diyen İmamoğlu, nezaketin bırakıldığı gün siyasette sıkıntı başlayacağını vurguladı. Yerel yönetimde şeffaflığı sağladıklarını söyleyen İmamoğlu, ayrıca denetlenmenin de zaruri olduğunu kaydetti. İmamoğlu tüm katılımcılara çiçek ve plaket takdiminde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA