SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

BAŞKAN GÜRKAN, CHP’NİN 92. YILINI KUTLADI

BAŞKAN GÜRKAN, CHP’NİN 92. YILINI KUTLADI
Bu haber 09 Eylül 2015 - 15:43 'de eklendi ve 139 kez görüntülendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 92. Yılını kutladı. Kurtuluş mücadelesinin sona ermesinin ardından, 1 yıl sonra 9 Eylül 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’nin,  Türkiye’nin imarında, iktisadi yapılanmasında, çok partili rejime geçişte, demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesinde, sosyal devletin oluşmasında emekleri ve emek verenleriyle beraber, omuz omuza bugüne kadar geldiğini ifade eden Gürkan, “Bugün, Hakkari-Dağlıca ve Iğdır’da yaşanan terör olaylarında kaybettiğimiz fidanlarımızın acısı yüreğimizde. Acımız büyük, acımız tarifsiz. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı, gözyaşlarımızın yüreğimize aktığı, yüreğimizin yandığı bugünlerde, herkes şunu iyi bilmelidir ki; Atatürk ilke ve devrimlerine olan bağlılığımız, haksızlıklara karşı kararlılığımız, ülkenin birlik ve bütünlüğü yönündeki çabamız son bulmayacak. Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığımız mirasın (vatan bütünlüğünün, demokrasinin, hakkın ve adaletin) yılmaz savunucuları olmaya devam edeceğiz” dedi.

 Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletin her sınıf halkından, hatta İslam dünyasının en uzak köşelerinden bana ebedi olarak iftihar duyacağım şekilde gösterilen teveccüh ve itimada layık olabilmek için en mütevazı bir millet ferdi sıfatiyle hayatımım sonuna kadar vatanın hayrına vakfeylemek emeliyle barıştan sonra Halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim.” sözlerini hatırlatan Gürkan, “Cumhuriyet Halk Partisi, Kurtuluş Savaşı’nı örgütleyen ve yürüten “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti”nin devamıdır. Başlangıçta “Halk Fırkası” olan partinin adı, 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında da “Cumhuriyet Halk Partisi” olarak değiştirilmiştir” dedi.

CHP’nin, cumhuriyetin ilk siyasi partisi olduğunu ifade eden Gürkan sözlerine şöyle devam etti:

“Çağdaş Türkiye’nin temellerini atan CHP, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve demokrasiyi inşa etmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, kurulduğu günden bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız, laik, demokratik, onurlu çağdaş bir devlet olarak var olması, güçlenmesi ve halkımızın mutluluğu için mücadele etmiştir.

CHP kurulduğu günden bu yana çağdaş, laik, demokratik sosyal hukuk devletinin, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, kadın erkek eşitliğinin, hoşgörünün, huzur ve barış ortamının savunucusudur.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Türkiye’yi bugünlere taşıyan herkese ve bu ülke için canını feda eden şehitlerimize şükranlarımı sunuyorum”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA