SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

BASIN ÖZGÜR OLMALIDIR

BASIN ÖZGÜR OLMALIDIR
Bu haber 23 Aralık 2013 - 14:04 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde basın mensuplarının bugünden itibaren emniyete girişlerinin yasaklandığı duyurulmasının ardından Çorlu Medya Mensupları Derneği başkanı Mehmet Yirun açıklama yaptı. Yirun açıklamasında, “ Basın Milletin Ortak sesidir. Sansür edilemez ve susturulamaz. Alınan bu karar ile Basın Mensuplarının Emniyet Müdürlüklerine alınmaması son derece yanlış. Basın özgür olmalıdır”dedi

 

HİÇBİR İKTİDAR DÖNEMİNDE OLMAMIŞTIR

 

Basın mensuplarına yönelik uygulanan “ Yasakçılığın” son derece yanlış olduğunu ifade eden Çorlu Medya Mensupları Derneği Başkanı Mehmet Yirun, “  Türkiye’de Emniyet Genel Müdürlüğünün almış olduğu bu karar basın camiasında bir tarihe geçmiştir. Böyle bir tutum hiçbir iktidar döneminde yapılmamıştır. Basın mensupları kamu yararına görev yapmaktadırlar. Böyle bir kararın alınması son derece üzücü ve düşündürücü bir karardır.”

 

YASAKLARA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

“ Maalesef ki Emniyet Genel Müdürlüğü geçtiğimiz hafta sonu hem de gece yarısı gazetecilere yönelik yayınladığı genelge ile yasakçı uygulamayı başlattı. Uygulama ile birlikte ülke genelinde basın mensuplarının Emniyet Müdürlüklerine girişleri yasaklandı. Burada ki amaç nedir, Emniyet Genel Müdürlüğü ne yapmak istiyor bunu anlamış değiliz. Ülkenin gündemi ile ilgili olarak yaşanan bu kadar sıkıntı var iken böyle bir kararın alınması son derece düşündürücüdür.”

 

BİLGİ EDİNME HAKKI ENGELLENMEK İSTENİYOR

“ Bu genelge toplumun bilgi edinme hakkını engellemek olduğu kadar, sansürcü bir uygulamadır. Bilgi edinme hakkının yasal çerçeve alınmasıyla birlikte tekrar bir genelge çıkartarak bunu geri almak istenmesinin ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu bir kere daha düşünmek gerekir. Burada bir kurban aranıyor ve bunun sonucunda da her şeyi medya yapmış gibi cezalandırılması son derece üzücüdür.Bu alınan kararın Anayasaya karşı açıkça aykırı olduğunu biliyoruz. Toplumun gerçekleri görmeye, öğrenmeye en fazla ihtiyacı olduğu bir dönemde alınan yasaklama kararını kınıyor, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nü Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçecek bu kararı yeniden gözden geçirmeye davet ediyoruz”diye konuştu.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA