Keşan Haber
reklam

– Balkan Kültürleri ‘’Ali Rıza Efendi Kültür Evi’nde’’ Sergilenecek

– Balkan Kültürleri ‘’Ali Rıza Efendi Kültür Evi’nde’’ Sergilenecek
Bu haber 21 Aralık 2017 - 14:27 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.
reklam

Kırklareli Belediyesi ile Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan, Türkiye, Yunanistan, Karadağ ve Bulgaristan’ın ortak kültürel değerlenin sergileneceği Kent Kültür Evi açıldı.

Açılışı yapılan Kent Kültür Evi’ne, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin adı verildi.

Yayla Mahallesi’ndeki Ali Rıza Efendi Kültür Evi’ndeki her bir odada Kırklareli’nin Lozengrad ve Saranta Eklesies olduğu dönemlerde kullanılan eşyalar sergilenecek.

BARIŞA, DOSTLUĞA, KÜLTÜRE VE KARDEŞLİĞE KATKI SAĞLAYACAK…

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu açılışta yaptığı konuşmada, Ali Rıza Efendi Kent Evi’nin barış, kardeşlik, hoşgörü ve dostluğa katkı yapacağına inandıklarını söyledi.

Kesimoğlu konuşmasına davete katılan yabancı konukları kendi dillerinde selamlayarak başladı.

Kırklareli’nin ve Yayla Mahallesi’nin tarihi bir gün yaşadığını ifade eden Kesimoğlu ‘’ Ciddi anlamda bu evin restoresi için çalıştık. Büyük emek, büyük çaba harcadık. Kırklareli’ne önemli bir değer kazandırdığımıza inanıyoruz, bunun mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi.

Ali Rıza Efendi Kültür Evi’nde birer odanın tefrişini sağlayan Yunanistan, Bulgaristan ve Karadağ ülkeleri ile tarihi, kültürel bir bağları olduğunu ifade eden Kesimoğlu ‘’ Biz bu coğrafyada barış içerisinde, kardeşçe, dostluk içerisinde yaşamak istiyoruz. Ali Rıza Efendi Kültür Evi’nin buna katkı sağlaması adına Bulgaristan, Yunanistan ve Karadağ ülkelerinin bu ev içerisinde birer oda teşrif etmesini istedik. Onlarda bu isteğimizi kırmadı. Şimdi kendi kültürlerini, ortak kültürümüzü, tarihimizi bu evde paylaşacağız. Bugün burada geleceğe bir miras bırakıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Kesimoğlu, bu evin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

KIRKLARELİ BELEDİYESİ İLE PROJELER GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ…

Kesimoğlu’nun konuşmasının ardından Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin bir konuşma gerçekleştirdi.

Şahin ‘’Ali Rıza Efendi Kültür Evi’nin yapımına verdiğimiz destekten dolayı çok mutlu ve memnunuz. Geleceğe bir not düşüyoruz. Bu ev, Kırklareli ve Yayla Mahallesi’nin turizmin artmasına katkı sağlayacaktır. Bundan sonra da diğer projelerde Kırklareli Belediyesi’ne destek vermeye devam edeceğiz’’ dedi.

BÜYÜK BİR HAYRANLIK DUYDUM…

Şahin’in konuşmasının ardından Karadağ ülkesi adına Karadağ Dış İşleri Bakanlığı Diaspora Genel Sekreteri Elvira Bektesi bir konuşma yaptı.

Bektesi’’ Böyle bir projenin yaşama geçmesi bizi çok mutlu etti. Bizim burada ki Karadağ göçmenlerimiz iki ülke arasında bir köprüdür. Burada sadece Karadağ odasını değil, diğer odaları da gezerken büyük bir hayranlık duydum. Sayın Kesimoğlu’na bu dostluğumuza katkı sağladığı için teşekkür ediyorum’’ dedi.

TORUNLARIMIZA BIRAKTIĞIMIZ BİR MİRAS…

Bektesi’nin ardından Yunanistan’ın Edirne Konsolosu Sotiria Theocharidi bir konuşma yaparak ‘’ Yunanistan olarak bu projenin içerisinde olmak, bu evin gelişmesine katkı sağlamak bizleri mutlu etti. Sayın Kesimoğlu’nun büyük vizyonu ile bu evin hayata geçmesi mümkün olmuştur. Bu ev bizim torunlarımıza bıraktığımız bir miras olacaktır’’ dedi.

MÜKEMMEL BİR PROJE…

Theocharidi’nin ardından Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev bir konuşma yaparak ‘’ Bu proje için sadece mükemmel diyebilirim. 4 ülkenin bir araya getirilmesi çok önemli olduğu gibi, geçmiş tarihimizi yaşatabilmek adına önemli bir projedir’’ ifadelerini kullandı.

ALİ RIZA EFENDİ KÜLTÜR EVİ BALKANLAR’DA KÜLTÜR KÖPRÜSÜ OLACAKTIR…

Açılışta bir konuşma yapan Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Ali Rıza Efendi Kültür Evi’nin Balkanlar’da kültür köprüsü olacağını belirterek, geçmişte yaşanan sorunların bir kenara bırakılarak dostluk ve barış içerisinde yaşanılması gerektiğini söyledi.

Vali Çiftçi, ” Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesinin dünyada devam edeceğine yürekten inanıyoruz. Tarihi bir anı yaşıyoruz. Bu müze Balkanlar’da kültür köprüsü olacak. Hem Yunanistan hem Bulgaristan hem de Karadağ adına açılan odalar var. Buranın ilimiz turizminin gelişmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Çiftçi, Kesimoğlu ve Yunanistan, Bulgaristan ile Karadağ temsilcileri kültür evinde ülkeler adına oluşturulan odaları gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgiler aldı.

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER