SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

BALCILAR:”OSMANCIK 97 DÖNEMİ SONA ERDİ”

BALCILAR:”OSMANCIK 97 DÖNEMİ SONA ERDİ”
Bu haber 07 Aralık 2015 - 15:38 'de eklendi ve 417 kez görüntülendi.

– İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, Osmancık 97 çeltik tohumluğunun  artık dönemini kapattığını verim kaybı ve hastalık yapmaya başladığını bildirdi.

Balcılar,  yaptığı açıklamada   Edirne  Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve 18 yıldan bu yana Trakyalı çeltik üreticisinin ektiği  Osmancık 97 çeşidinin  ilk yıllarında bir dekardan 800-850 kilogram verim aldıklarını ancak bunun son yıllarda 600-650 kilograma kadar düştüğünü bunun da rekabete yansıdığını belirtti.

Bu sene yurt dışından piyasaya giren  yeni nesil çeltik tohumlarından iyi verim aldıklarını aktaran Balcılar,şunları kaydetti:”

“Osmancık 97 çeşidi artık dönemini kapattı.18 yıldan beri kullanılan çeltik tohumunun verimi düştü ve hastalık yapmaya başladı. Bu işten para kazanmamız ve sürdürmemiz  için  Osmancık çeltik tohumluğunda ısrar etmememiz gerekiyor. Yurt dışından gelen  yeni çeltik tohumluklarında verim daha yüksek. Bizim üretici  olarak bilhassa İtalya’dan gelen yeni çeltik tohumluklarına ayak uydurmamız gerekiyor.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA