Balcı’dan Triportörler ile ilgili Açıklama

Güncel Haberler

Türkiye’ye örnek projemize gölge düşürmeye çalışıyorlar”

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, “At arabalları Triporterler Dönüşüyor” projesi nedeniyle bir basında toplantısı düzenledi.

Balcı, bu konuda mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın yanında olduklarını belirtti.

Saat 16.30’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Balcı konuyla ilgili olarak şunları söyledi. “Kıymetli hemşehrilerim, her birinizi sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum. Kıymetli hemşehrilerim; biliyorsunuz ki geçtiğimiz yıl Keşan’ımız için tarihi bir projeyi daha hayata geçirmenin gururu ve onurunu hep birlikte yaşadık. Çağdaş ve katılımcı bir anlayışla Keşan’ımızın gelişimine öncülük ettik. Doğayı ve çevreyi koruyarak

dünya şehirleri ile yarışacak bir Keşan oluşturmak için at arabaları dönüşüyor projesini hayata geçirdik. Bu kapsamda; ilk etapta 104 at arabasını motorlu triportöre çevirdik. Çevre kirliliği, hayvan hakları, insan sağlığı, şehir estetiği ve istihdam gibi konularda

gelişim sağlayacak bir proje üretmiş olduk. Nihayetinde; Çevre ve Şehircilik Bakanımız

sayın Murat Kurum’un Keşan’a teşrifleriyle de bu projenin devir teslim törenini gerçekleştirdik. Bu törende de sayın bakanımız Keşan’ımıza 40 adet daha triportörün sözünü verdi. At arabalarının küçük motorlu taşıma araçları ile entegrasyonu kapsamında; kalan bu 40 adet daha aracın temininde bazı aksaklıklar yaşandı. Fiyatlar arttı. 104 ü beceren Keşan Belediyesi 40 taneyi de çözer. Siyasi parti temsilcileri belediye binasında yıkımda mağdurun yanında olan bazı partiler gerginlik yarattı. Şimdi de bu arkadaşlar bu konuda olayı geriyorlar. Bazı siyasi partili arkadaşlarımız geriyorlar. Kasım ve Aralık arkadaşların atlarını bakımı konusunda bir destekleme yapacağız. Triportör dönüşümüne kadar gerekeni yapacağız. Ocak ayında tripörtorler teslim edilecek. Keşan Belediyesi sözünün arkasında. Hiç kimse siyasi oyunlar peşinde koşmasın. Mağdur olan arkadaşlarımızın duyguları ile oynamasınlar. 40 triportör teslim edildiğinde şehir merkezinde at arabası kullanmak yasak olacak.

 

 

 

Bu araçların yurtdışından gelmesi ve pandemi koşulları nedeniyle bazı engellerle gecikmeler yaşandı. Tüm bu gelişmelere rağmen, maalesef yine görüyoruz ki; çözüm üretmesi gerekenler en ufak bir olumsuzlukta sorun üretmeye devam ediyor. Yapımda vatandaşın ve Keşan’ın yanında olmayanlar yıkımda yine sahne alıyor. Keşan için yapılan güzel şeylerin yanında durması gerekenler ne yazık ki; siyaseti Keşan’ımızın kazanımlarına tercih ediyor. Sizlerin huzurunda, yaşanan bazı aksaklıklardan siyasi rant çıkarmak isteyenlere ve fırsat kollayanlara sesleniyorum; bizler sözümüzün arkasındayız. Keşan belediyesi; her zaman olduğu gibi gencimizin, yaşlımızın, üreticimizin, engellimizin, sporcumuzun, sanatçımızın ve esnafımızın yanındayız. Keşan için önemli olan bu projemizi nihayetine erdireceğiz. Yollarda yürüyen mahalle sakinimizin de, yollarda ekmeğinin peşinde koşan at arabacılarımızın da yanındayız. Hayat hesapla değil nasiple yaşanır. Hep söylediğimiz gibi; kısır çekişmelerin ve taş atmanın değil, Keşan’da taş üstüne taş koymanın peşindeyiz. Bizim aklımızda fikrimizde Keşan. 30 yıldır akla bile getirilmeyen projeler, dönemimizde hayata geçiriliyor. İstiyoruz ki; hizmet ederken de yanımızda olunsun. Halkımızın takdir ettiği, beğendiği ve alkışladığı hizmetlerin de yanında durulsun. Ama bilin ki; muhalefeti destekleyen vatandaşlarımız da, bu fırsat kollayan kışkırtıcı ve yapıcı olmayan tavırları beğenmiyor. 104 at arabasının dönüşümü projesi 1.6 milyon TL’lik bir yatırımı içeriyor. Bu Türkiye’ye örnek bir projedir. Öyle bir iki aksaklık yaşandı diye bu önemli yatırımlara gölge düşürülmesine ne halkımız ne de bizler izin vermeyiz. İnanmaya, yapmaya, çalışmaya, hizmet üretmeye devam edeceğiz. Bu düşüncelerle bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ediyor, her birinizi muhabbet ile selamlıyorum.”

 

Balcı, daha sonra basından gelen soruları da yanıtlayarak şunları söyledi. “83 kişi ehliyetlerini aldı. 30-35 kişi ehliyet alamadı, bunun sebebi de İlkokul mezunu olmadıkları için. Halk Eğitim üzerinden bir okuma yazma kursu ve diploma alacağız bu arkadaşlarımıza ve onlar da ehliyetlerini alacaklar. 104 triportörü verdikten sonra ruhsatlarını verdik. Kooperatif kurduk. Vatandaşlarımız kendi ruhsatlı mallrı olduğu için satış yapabiliyır. Triporterlerin gelecekte daha da değer kazanacağından satış yapılmasını tavsiye etmiyorum. Mağdur olan arkadaşlarımızın yanındayız. Keşan atsız, hayvan haklarına saygılı, çevre temizliğini koruyan bir şehir olacak. Mağdur insanlarımızı kimse kullanmasın. Katılımınız için teşekkür ederim.