SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

AYGUN, ÇORLU’DA ÜNİVERSİTE KURULMASI İÇİN YASA TEKLİFİ VERDİ

AYGUN, ÇORLU’DA ÜNİVERSİTE KURULMASI İÇİN YASA TEKLİFİ VERDİ
Bu haber 14 Temmuz 2023 - 12:41 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN’DAN ÜNİVERSİTE TALEBİ

AYGUN, ÇORLU’DA ÜNİVERSİTE KURULMASI İÇİN YASA TEKLİFİ VERDİ

AYGUN, ÇORLU’DA SANAYİNİN İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE MÜHENDİSLİK VE TEKNİK BOYUT AĞIRIKLI “ÇORLU İLERİ TEKNOLOJİ ÜNİVERİSTESİ” ADIYLA YENİ BİR ÜNİVERSİTE KURULMASI İÇİN YASA TEKLİFİ VERDİ

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Türkiye’nin sanayileşmiş kentlerinden Tekirdağ’ın en büyük ilçelerinden biri olan Çorlu’da, bilimsel, teknolojik ve stratejik araştırmaların uygulamalı olarak yapılabileceği bir üniversiteye ihtiyaç olduğunu belirtti. “Çorlu İleri Teknoloji Üniversitesi” adıyla mühendislik ve teknik bölüm ağırlıklı bir üniversite kurulması için TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sunan Aygun, bu üniversitenin ilçeyi; Balkanlar coğrafyasının ve dünyanın sayılı “teknoloji üretim üssüne” dönüştürmesini hedeflediğini söyledi.

Aygun, TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi vererek, Tekirdağ’da “Çorlu İleri Teknoloji Üniversitesi” kurulmasını istedi.

Sanayi sorunları artan Trakya Bölgesi için çözüm üretebilecek, disiplinler arası çalışmaya zemin hazırlayacak, bilimsel ve teknolojik çalışmaları üst düzeye taşıyacak, genç nüfusu bilimsel üretime yönlendirecek bir üniversitenin kurulması gerektiğini kaydeden Aygun, bunun Trakya Bölgesi için de büyük fırsatlar sunacağını söyledi.

“Çorlu İleri Teknoloji Üniversitesi” adıyla kurulacak üniversitenin sunacağı fırsatlara işaret eden Aygun, “Ülkenin bilimsel ve teknolojik kapasitesi arttırılacak, sanayinin eleman ihtiyacı karşılanacak, sanayi-üniversite işbirliği ile AR-GE çalışmaları ivme kazanacak ve istihdama katkı sunulacaktır” dedi.

Aygun, yasa teklifi ile beş organize sanayi bölgesi, bir Avrupa Serbest Bölgesi, 1380 sanayi kuruluşuna sahip olan Çorlu’da; bilimsel eğitimin yanı sıra teknoloji üretilebilmesi için mühendislik bölümü ağırlıklı bir üniversite kurulmasının planlandığını vurguladı.

Sekiz fakülte, üç enstitü, dört yüksekokul ve iki merkezden oluşacak Çorlu İleri Teknoloji Üniversitesi’nin; yüksek standartta bir eğitim vermesinin öngörüldüğünü anlatan Aygun, üniversitedeki fakülte ve yüksekokulları şöyle sıraladı:

· Bilişim Fakültesi

· Dil ve Temel Bilimler Fakültesi

· Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi

· İnşaat ve Çevre Fakültesi

· İşletme Fakültesi

· Kimya Fakültesi

· Mekatronik Fakültesi

· Malzeme Fakültesi

· Fen Bilimleri Enstitüsü

· Sosyal Bilimler Enstitüsü

· Güzel Sanatlar Enstitüsü

· Çorlu Meslek Yüksekokulu

· Çerkezköy Meslek Yüksekokulu

· Saray Meslek Yüksekokulu

· Marmaraereğlisi Meslek Yüksekokulu

· Uzaktan Eğitim Merkezi

· Ergene Araştırma Merkezi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA