SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Ayçiçeği üreticisine sözleşme desteği

Ayçiçeği üreticisine sözleşme desteği
Bu haber 03 Mart 2015 - 15:52 'de eklendi ve 152 kez görüntülendi.

 Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, Mart ayının gelmesiyle birlikte ayçiçeği ekim döneminin başlayacağını belirterek, “Çiftçilere yönelik krediler devam ediyor. Ayni ve nakdi kredileri yakında ilan edeceğiz. Ayçiçeği sözleşmeli ekimlerine de 15 lira gibi destek açıklandı. Bu destek Trakya Birlik çiftçilerine yansıyacaktır” dedi.

Edirne Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Derya Sarılarlı ve yöneticileri Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen’i makamında ziyaret etti. Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Sezen, “Trakya Birlik’te işler yürüyor. Ayçiçeği ekim dönemi yaklaşıyor. Mart ayından itibaren başlar. Çiftçilerimize yönelik krediler devam ediyor. Ayni ve nakdi kredilerimiz yakında ilan edeceğiz. Biz her sene ortaklarımıza çapa parası adı altında nakdi kredi parasını önümüzdeki günlerde çıkaracağız. Ortaklarımız gübre ve tohum ihtiyaçlarını kooperatiflerimizden karşılıyor. Trakya Birlik yoluna devam ediyor. Sıkıntılarımız var aslında ama Trakya Birliği çok fazla etkilemiyor.Özellikle bu döviz kurundaki yükselmelerden dolayı piyasa şartlarından dolayı iyi bir şekilde devam ediyoruz.2014 – 2015 sezonu kar ettiğimiz bir yıl olacak” şeklinde konuştu. 

Gümrük vergileri

AB’ye girdiğimiz zaman gümrük vergilerinin ortadan kalkacağına değinen Sezen, “Gümrük vergileriyle üreticinin desteklenmesi ne kadar başarılı bir şekilde devam edecek, orda bir sıkıntı var. Çiftçi olarak Trakya Birlik Başkanı olarak gümrük vergilerinin her yıl daha yukarılara taşınarak devam etmesi mümkün değil. Bu gerçekleri göz önüne alarak ifade ediyorum.Burada bir sistem geliştirmek gerek, Türkiye olarak, Avrupa Birliği’ne girdiğimiz gün gümrük vergileri ortadan kalkmış olacak.Türk çiftçisi  bu gümrük vergileri sıfırlandığı zaman üretime devam edebilir orada sıkıntılarım var.Bu konuda biz elimizden geleni Ankara bazında gerekenleri ifade edip çiftçimize destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Üreticiye sözleşme desteği

Bu sene açıklanan artı bir destek olduğuna dikkat çeken Sezen, “Ayçiçeği sözleşmeli ekimlerine de 15 lira gibi destek açıklandı. Bu destek Trakya Birlik çiftçilerine yansıyacaktır. Trakya Birliğe üye çiftçilerinin hepsi sözleşme yapıyor. Bunu da birlikler üzerinden veya şirketler üzerinden yapılandırılan ekimlerin sözleşmeli kapsamına alınması için girişimde bulunduk.Önümüzdeki günlerde açıklaması da yapılacaktır.Trakya Birliğin üreticileri, ayçiçeği ekimini sözleşmeli yapmış gibi bu desteklerden yararlanmış olacaktır.Bu desteklerle Türkiye’de ayçiçeği üretimi devam eder mi, orda da sıkıntı var.Dünya fiyatları ile Türkiye’deki girdi fiyatlarını özellikle kıyaslamak mümkün değil.Bu konular üzerinde çalışmalarımız devam edecek.Önümüzdeki yıllarda hiçbir üründe gümrük vergisi olmaksızın devam edebilir hale getirmemiz gerekir” ifadelerini kullandı. 

Ekimde artış bekleniyor

Bu yıl yüzde 15 civarında ekim alanlarında artış beklediklerini dile getiren Sezen, “Bilindiği üzere  2014 yılının son ayları çok yağışlı bir iklim olarak geçti. Hala da devam ediyor. Buğday ekimlerinde de Türkiye çapında yüzde 15 civarında eksik ekim olduğunu biliyoruz. Ayçiçek ekimlerinde de yüzde 10 – 15 artış olacaktır. Bu da Türkiye için ciddi bir artış. Türkiye’nin 2 milyon ton civarında ayçiçeği üretimine ihtiyacı var. Bizim de ürettiğimiz geçtiğimiz yıl 1 milyon tondu. Fiyat yönünden bir sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum. Türkiye’deki ayçiçeği üretiminin eksik yada fazla olması, Dünya fiyatlarını belirleyen bir sebep değil. Bu yüzden dünya a bağlı bir olaydır. Ukrayna ile Rusya arasında yaşananlar  ekim alanlarının daralacağını gösteriyor.Dünya’da bütün bitkisel yağlar bir birini etkiliyor.İyi bir sezon olacağını düşünüyorum.  Buğday da ve ayçiçeğinde geçtiğimiz yıl iyi bir sezon  geçirdik. İki ürünün de iyi olduğu ve fiyatların da iyi olduğu bir sezon gibi geçti” diyerek sözlerini tamamladı. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA