SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

‘Ayakta yanma var mı?! ” (Grierson-Gopalan sendromu)

‘Ayakta yanma var mı?! ” (Grierson-Gopalan sendromu)
Bu haber 04 Kasım 2023 - 13:19 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi.

  Özel Keşan Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uz. Dr Rufat GOJAYEV,”  Ayakta yanma günümüzde  bir çok kişinin sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalar bunu ayakaltı yanması gibi tariflemekte ve en çok geceleri yatarken şikayetleri olmaktadır.”dedi.

 Gojayev,yaptığı açıklamada, ayakaltında yanmanın  bir hastalık değil, farklı hastalıkların neden olduğu nörolojik bir sendrom olduğunu belirtti.

 Gojayev,şunları kaydetti: Tıbbı ismi Grierson -Gopalan sendromu olarak geçmektedir. Çok da önem vermediğimiz zaman hafif başlar ve uzun sürede ayak altında yanma  şiddeti artar ,aynı zamanda karıncalanma, uyuşma ve ağrı gibi şikayetler de olabilir. Tedavi edilmezse ilerleyen zamanda geri dönmez  bir sorun oluşturur. Ilerleyen zamanlarda derinin uyaranları algılamasında bozukluk meydana gelir ki, buna hiperestzi denir

      Sendromun oluşmasında bir çok etken vardır. kronik böbrek hastalıkları, vitamin eksiklikleri, nöropatiler, kanser ve kemoterapi ilaçları, kardıovaskular dolaşım bozuklukları, hiv ve benzer enfeksiyonlar,diabetus mellitus gibi endokrinolojik hastalıkları,ağır metal zehirlenmeleri, obezite ve fazla alkol gibi  bir çok etken söyleyebiliriz.  

      Ayakaltında olan yanma şikayeti olduğu zaman dahiliye ve nöroloji doktorlarına başvurulması uygundur. Erken tanı ve tedavi şikayetin kalıcı olmasını önler. Aynı zamanda altta yatan neden tedavi edilmiş olur.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA