SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

ATATÜRK’ÜN TOPRAĞI İPSALA’DA

ATATÜRK’ÜN TOPRAĞI İPSALA’DA
Bu haber 16 Mayıs 2016 - 18:24 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

29.Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında Selanik’ren Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan  Türk Bayrağı’na sarılı olarak alınan 2 kutu toprak,Edirne’nin İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirildi.

İpsala Sınır Kapısı’nda  bu amaçla bir tören düzenlendi.

Törende teslim alınan topraklar, İstanbul  Masterleri Atletizm Kulübü atletleri tarafından   737 kilometre koşularak 19 Mayıs günü Ankara’da Anıtkabir’e ulaştırılacak.Diğer toprak da Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından ayni gün Samsun Valisi,’ne teslim edilecek.

 

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı  Necmettin Hüseyin,törende yaptığı konuşmada, batı trakya’da Türk olmadığını söyleyen Yunanlı siyasetçilere seslenerek şöyle konuştu:” “Batı Trakya’ya  ziyarete gelip burada Türk yoktur.Müslüman azınlık vardır diyen zihniyete sesleniyorum.Ey tarihi kendilerinin yazacaklarını düşünen siyasetçiler…Batı Trakya’daki azınlık öz be Türktür. Türklüğünden de Müslümanlığından da hiçbir şüphesi yoktur.İnancıda tüm engellemelerinize karşı yaşadığı hoş görü dini islamiyettir.”

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’da törende ,Türkiye’nin değerinin sınırın ötesine geçince anlaşıldığına vurgu yaparak şöyle konuştu:”Ve ümidimiz temennimiz odur ki, bu devletimiz Türkiye Cumhuriyeti ebediyete kadar güçlü istikrarlı barış içinde kalsın. Sınırın öbür tarafına geçtiğimizde bunun değerini çok  daha iyi anlıyoruz.”

İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir’de toprak töreninin ilçe için önemli olduğunu vurguladı.

Özdemir sözlerine şöyle devam etti:” Bu toprak töreni İpsalamız için gerçekten ayrıcalıklı bir tören.Başka bir yerde yok.Bizde bu vazifemizin bilinciydeyiz.Hem kurumlarımız olarak hem vatandaşlarımız olarak hem İpsalalı hemşehrilerimiz  olarak. Gençlik haftamızın da en anlamlı  töreni ve 30 yıldır çok nizami bir şekilde  istikrarlı bir şekilde ara vermeden sürdürülüyor.”

Konuşmaların ardından  Atatürk’ün evinin bahçesinden alınan ve Türk bayrağına sarılı  toprak İpsala Kaymakamı  Özdemir tarafından atletlere teslim edildi.

Toprağı teslim alan atletler de tabanca atışıyla verilen startla, İpsala Sınır Kapısı’ndan Ankara’ya doğru koşmaya başladı. Atletler tarafından 737 kilometre yol kat ederek taşınacak toprak, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı törenlerinde Anıtkabir’e ulaştırılacak.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’ne  teslim edilen diğer toprak da 19 Mayıs törenlerinde Samsun Valisi’ne teslim edilecek.

NOT: 29 yıldan bu yana töreni takip eden bir gazeteci olarak şunu söyleyebilirim. Son yıllarda Edirne ve Batı Trakya’dan kimse gelmiyor törene. CHP Milletvekillerinin  bu konuda daha hassas olmaları beklenirdi. Ama onlar da Batı Trakya Müftüleri de  gazeteciler de son yıllarda törene  gelmiyorlar.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA