SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Arazi satışlarındaki sıkıntı çözüldü

Arazi satışlarındaki sıkıntı çözüldü
Bu haber 23 Haziran 2014 - 15:03 'de eklendi ve 94 kez görüntülendi.

 

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Serhat Çeker, arazi satışları konusunda yaşanan sıkıntıları  Ankara’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ve Tarım Reformu Genel Müdürümüz Dr. Gürsel Küsek’ in de katıldığı bir toplantı yaptıklarını belirterek,

bazı sorunlara çözüm getirdiklerini bildirdi.

Çeker, yaptığı yazılı açıklamada, “15 Mayıs 2014 Tarihli 29001 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6537 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi kullanımında değişiklik yapılması hakkında kanun, yayım tarihi itibariyle birçok sıkıntıları beraberinde getirmiş, ülke genelinde arazi satışları durmuş ve herkesim çeşitli şikâyetlerini dile getirmeye başlamıştı.

Bizler Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri genel Başkanımız Hacı Ali Taylan önderliğinde, bir ilki başararak bu konuda sizlerin, gözü, kulağı, sesi olmak düşüncesiyle hareket eden ilk sivil toplum kuruluşu olduk. Bu yasayla ilgili yaşanan mevcut sıkıntıları ve çözümleri konusunda Ankara’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında, Bakan yardımcımız Kutbettin Arzu ve Tarım Reformu Genel Müdürümüz Dr. Gürsel Küsek’ in de katılımlarıyla çok uzun, saatler süren bir toplantı gerçekleştirdik. Bakan Yardımcımız Kutbettin Arzu ve Tarım Reformu Genel Müdürümüz Dr. Gürsel Küsek bizleri çok samimi bir havada karşılayarak sorunlarımızla yakından ilgilenmişlerdir. Çok olumlu bir havada geçen toplantıda Bakan yardımcıları sorunları çözmeye dönük somut adımlar attı” ifadelerini kullandı.

Bu toplantı sırasında bazı sorunların çözüme kavuşturulduğunu ifade eden Çeker, başlıca ortadan kalkan sorunları şu şekilde sıraladı:

“Tapularda satışla ilgili bir direnç olduğunu gördüklerini bunu yakından takip ettiklerini, bir hafta içerisinde birçok yeniliklere gidileceğini bazı satışların İl/ İlçe Tarım Müdürlüklerine ve Belediye’lere sorulmadan yapılacağını.

Yasa çıkmadan evvel müracaatları yapılmış alım- satımı durdurulmuş bütün işlemlerin eski yasaya göre yapılacağını.

Mirasa konu tarımsal araziler, esas mal sahibi yeni çıkan yasadan evvel ölmüşse, eski yasaya göre işlem yapılıp alım satım gerçekleştirilebilecek.

Bir şahsın üç tane yeri var kanun bir tanesini satabilecek diğer ikisi kalabilecek, ancak bu satışı yaparken ben tarım işini bırakıyorum diyecek kalan yerlerini yine ekip biçecek ancak destekleme alamayacak. Daha sonra başka yer alabilecek ve ben tekrar tarım yapmak istiyorum diyebilecek.

Aynı bölge içinde 5 km uzakta olan bir yerini her zaman satabilecek. En çok malın bulunduğu yer merkez sayılacak.

Yıllardır çeşitli nedenlerle yapılamayan intikaller çok kısa sürede yapılacak. Bugüne kadar bulunamayan hissedarlar, varisler adına belirlenen değerdeki para devlet bankasına bu şahıslar adına yatacak, toprağı işleyene satış devri yapılacak. Parayı almayan, bulunamayan varis olursa bu para Devlete gelir irat edilecek. Toprağı işleyenin bu araziyi alacak parası yoksa kendisine uygun kredi desteği sağlanacak.

Her şehirde ve köylerde bir satıcılar listesi oluşturulacak tarlasını satmak isteyenlerin tarlaları, fiilen aynı yerde çiftçilik yapana bu yerleri almaları teklif edilecek ve kendilerine bununla ilgili kredi desteği sağlanacak.

Tarlalarını birlikte kullananlar için aile malları ortaklığı kurulacak veya Limited şirketi kurulacak veya mülklerini hep beraber bir bütün halinde satabilecekler.

Kendilerinin de Tapu Kadastronun satışlarla ilgili sıkıntıları olduğunu, görüşmelerin devam ettiğini, kısa zamanda birçok sorunun çözüleceğini.

En önemli konu olan ve üzerinde özenle durulan konu ise şu olmuştur. Tarım Reformu Genel Müdürlüğünde bununla ilgili sorunların çözümü masası kurulmuştur. Sayın Emlak Müşaviri arkadaşlarım, Sayın Dernek Başkanlarım, Sayın Şube Başkanlarım, Sayın Trakyalı Köylü ve Çiftçi vatandaşlarımız lütfen bu yasa ile ilgili sorunlarınızı 0282 653 84 47 Nolu faksımıza veya Şeyhsinan Mahallesi Kantarcı Sokak Ataman Han No:1 Kat:1 ÇORLU /TEKİRDAĞ Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneğine posta ile veya bizzat gelerek Genel Başkanımız İlhan Kurt’a bildiriniz. EDİRNE Şubesi için Tahmis Çarşısı Esenkal İş Merkezi Kat:2 No:4 Dernek Başkanı Serhat Çeker ile 0284 214 29 29 numaralı faksla veya 0284 214 28 28 telefonundan ulaşarak irtibata geçebilirsiniz. Biz Dernek olarak Trakya’da sizin denetçiniz, gözünüz, kulağınız ve sesiniz olacağız. Lütfen bu konudaki dilek ve temennilerinizi, yaşanan aksaklıkları kısa zaman içinde bize bildiriniz, bizde sizin adınıza yetkili mercileri bilgilendirelim.

Ayrıca Federasyonumuzca ortak görüş olarak mevcut yasanın 6 ay ertelenerek her vatandaşın bu altı ay zarfında satacağını dilediği kişiye satmasının, alanında dilediği malı bu dönem içinde almalarının sağlanması istenmiştir.

Emlak Müşaviri arkadaşlarımıza, Trakya’daki köylü ve çiftçi vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA