SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Aksal’ın 21 Aralık ATATÜRK’ün Edirne’ye gelişi açıklamaları

Aksal’ın 21 Aralık ATATÜRK’ün Edirne’ye gelişi açıklamaları
Bu haber 22 Aralık 2021 - 0:28 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

“TBMM KEFEK başkanı Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın 21 Aralık ATATÜRK’ün Edirne’ye gelişi’nin yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı.

Aksal’ın açıklaması şöyle:”Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim şehrimiz Edirne’mizin Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk ile ilk buluşması 21 Temmuz 1913’te Edirne’nin geri alındığı gün olarak kayıtlara geçmiştir.
Çanakkale’de kazandığı zafer üzerine üç terfi birden alan Albay Mustafa Kemal, Kolordu komutanlığı merkezi olan Edirne’ye ikinci kez 16. Kolordu Komutanı olarak gelmiştir. Osmanlı tarihinde bir komutana gösterilmeyen olağanüstü bir tezahüratla karşılanmış, adeta yer yerinden oynamıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu kadim şehri son olarak 21 Aralık 1930 tarihinde Cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmiştir. Bu ziyaret sırasında, Selimiye Camii’nde minberle avize arasında durup etrafındakilere “Beyler, hiçbir dine bağlı olmayan kalp istirahattan mahrumdur” diyerek söze başlar, “Bakınız ecdadımız İstanbul’un fethinden tam 125 sene sonra, bu şaheser camiyi İstanbul’da değil de Edirne’de yaptırmış; böylece Edirne’ye mührünü basmış, tapulaştırmıştır. Büyük Usta Mimar Sinan, sanat ve din aşkıyla bu eseri bina etmiştir” der.
Bu hatıraların gururu ile Atatürk’ün #Edirne’ye son kez gelişinin 91. Yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA