SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

AKLIMA DÜŞENLER RASİM ( AGA ) GİRGİN

AKLIMA DÜŞENLER RASİM ( AGA ) GİRGİN
Bu haber 17 Ağustos 2023 - 17:07 'de eklendi ve 120 kez görüntülendi.

AKLIMA DÜŞENLER
RASİM ( AGA ) GİRGİN

Rasim Girgin (AGA) sadece Kozköy’ ün değil Keşan’ nın Aga’sı ve Keşan’ ın akil kişilerden biri idi. Onurlu duruşu ve mütevazı kişiliğiyle çevrede sevip sayılırdı. Halkımızın deyimiyle babacan. Yardımsever. Muhtarlık ta yaptığından resmi prosedürü bilen biri olarak vatandaşa yardımcı olurdu.
Rasim abi köyümüzün en eski muhtarlarından biridir. Köyde bilirkişilik yapmış. Köyünde mütevazı şekilde çiftçilik yapıyordu, Kültürel olarak ta kendini geliştirmiş biri olarak siyasete de atılmış O yıllarda dahi Cumhuriyet gazetesini elinden düşürmüyordu. Bizler babamız Keşan’ a geldiğinde Gazete almasını isterdik ama döndüğünde gazeteyi almadığını görüyorduk. Çocukluk aklı ile sitem ediyorduk bir gazete demi alamadın diye. Düşünemiyorduk acaba parası var mı, yok mu diye.
Tam bilmiyorum ama CHP nin Keşan teşkilatının ilk kurucularından aktif siyaseti yaşamı boyunca sürdürdü. Çeşitli Sivil Sosyal kuruluşlarda ve resmi kooperatif’ ler de görev aldı. Ne kadar siyasi konularda kendi görüşünü savunsa da karşı görüşe de saygı duyardı.Köyde çok kişiye yardımcı olmuş ve yol göstermiş tir.
Siyasi kimliği ile birçok toplantılara katılır ve öncülük ederdi. Yine katıldığı bir toplantıda divan başkanı seçilir ama biraz seçkin kişilerin çok olduğu toplantı olacak ki Rasim aga’yı bir türlü kabullenemezler bazı itirazlar sonucu seçimi tekrar ederler fakat bizim köylü şapkalı İlkokul mezunu Rasim Aga tekrar kazanır ama çeşitli ayak oyunları sonunda Rasim aga’nın elinden Divan Başkanlığını alırlar. Rasim Aga İlkokul Mezunudur. Kendini geliştirmiştir öyle kuru gürültüye pabuç bırakacak biri değildir ve alır. Tam anlamıyla demokrasi dersi verir. mikrofonu eline verir veriştirir.
Hani Halkçı dık der.
Salon sus pus
Devam eder.
Toplantıda bulunan ileri gelenler den bazıları Rasim Aganın közköy deki evine kadar gelirler ve özür dilerle bunların içinde Deniz Baykal’ ında olduğu söylenir.
Bu konuda yeterli bilgi aynı toplantıda bulunan Karacaali köyünden Ahmet KARAKAŞ abi de vardır. Bu konuyu Ahmet abi daha geniş anlatmaktadır.
Günümüzde böyle mert ve cesur siyasetçilere ihtiyaç var. Bu nedenle Şapkalı Köylü gerçek Halkçı Rasim Aga’ yı Rahmetle ve Saygıyla Anıyoruz.

16.08.2023
Eyüp KÖK

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA