SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, “AİLEM Engelsiz İletişim Merkezi Tanıtım Töreni”ne Katıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, “AİLEM Engelsiz İletişim Merkezi Tanıtım Töreni”ne Katıldı
Bu haber 26 Eylül 2023 - 3:18 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş, “AİLEM Engelsiz İletişim Merkezimizin sunduğu hizmetlerle, ülkemizdeki 900 bini aşkın işitme kaybı yaşayan insanımızın hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bakan Göktaş, Bakanlık binasında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, arz odaklı hizmet anlayışıyla halkı ihtiyaç duydukları her alanda desteklediklerini söyledi.

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını Erişilebilirlik Yılı ilan etmesinin, engelsiz yaşam konusunda çalışmalara hız kazandırdığını hatırlatan Göktaş, “Bugün de işitme kaybı yaşayan insanlarımızın toplumsal katılımını daha da fazla desteklemek için hazırladığımız özel bir çalışmayı sizlerin takdirine sunacağız. AİLEM Engelsiz İletişim Merkezimizin sunduğu hizmetlerle, ülkemizdeki 900 bini aşkın işitme kaybı yaşayan insanımızın hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de son 20 yılda işitme engelliler için sunulan sosyal hizmetlerle insanların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırdıklarını dile getiren Göktaş, şu an 57 ilde toplam 78 Türk işaret dili tercümanıyla hizmet verdiklerini, tercümanların son 3 yılda, tapu, belediye, valilik, noter, banka, sağlık gibi alanlarda işitme engellilere yaklaşık 4 bin 500 çeviri hizmeti sağladığını aktardı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanimiz Goktas AILEM Engelsiz Iletisim Merkezi Tanitim Torenine Katildi | T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı | Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Göktaş, "AİLEM Engelsiz İletişim Merkezi Tanıtım

“Merkezimize hem web hem de mobil uygulama üzerinden ulaşılabiliyor”

Bakan Göktaş, Aile Çocuk dergisini, işitme ve görme engelli çocuklar için web ortamında gerekli düzenlemeleri yaparak erişime açtıklarını belirtti.

Türk işaret dilini öğrenmek ve geliştirmek isteyenler için 2017’de yaklaşık 11 bin 500 videodan oluşan Güncel Türk İşaret Dili Sözlüğünü web sayfasını yayınladıklarını dile getiren Göktaş, bugüne kadar sözlüğe 150 farklı ülkeden 4,5 milyondan fazla erişim sağlandığını ifade etti.

AİLEM Engelsiz İletişim Merkezinin, işitme engeli olan veya olmayan bütün vatandaşların birbirini duyup anlaşabileceği çok özel imkanlar sunduğunu aktaran Göktaş, şöyle devam etti:

“Merkezimiz Türk işaret dilini kullanan herkes için ortak bir iletişim merkezi haline dönüşüyor. İletişim merkezimize hem web hem de mobil uygulama üzerinden ulaşılabiliyor. Tek tuşla Türk İşaret Dili Tercümanlarına ulaşılabiliyor. Merkezimizde öncelikle işitme engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları bilgilere erişimi sağlanmakta. Aynı zamanda işitme engeli olan vatandaşların tercüman eşliğinde, diledikleri kişilerle konferans şeklinde görüşmeleri de mümkün. Örneğin çocuğunun öğretmenine ulaşmak isteyen bir veli, müdürü ile görüşmek isteyen bir çalışan veya iş başvurusunda bulunmak isteyen işitme engelli bir vatandaşımız merkezimizi arayarak görüntülü olarak çeviri hizmeti alabilecektir. Böylelikle işitme engelli vatandaşlarımız toplumsal hayata tam ve etkin bir şekilde katılacaktır.”

Göktaş, Engelsiz İletişim Merkezinin insanların arasında sağlam bir köprü kuracağına işaret etti.

İşitme engelli velisi olan bir öğretmen, işitme kaybı hastası olan bir doktorun da tercümanlardan destek alabileceğini belirten Göktaş, AİLEM Engelsiz İletişim Merkezinin vatandaşlar arasındaki iletişimi ve teması güçlendireceğine inandığını vurguladı.

Bakan Göktaş konuşmasının ardından AİLEM Engelsiz İletişim Merkezine canlı bağlanarak, sistemin nasıl işlediğini uygulamalı olarak gösterdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA