SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Ağustos sonunda maskelere ihtiyaç kalmayabilir

Ağustos sonunda maskelere ihtiyaç kalmayabilir
Bu haber 02 Mayıs 2021 - 1:52 'de eklendi ve 159 kez görüntülendi.

Radıo Bulgaria’da yer alan habere göre,ağustos ayı sonunda maskelere ihtiyacın kalmayabileceği  açıklandı.

Miglena İvanova’nın haberine göre,Müstafi Sağlık Bakanı Prof. Kostadin Angelov, Plovdiv’de düzenlenen bir brifingte ülkede aşılama temposundan duyduğu memnuniyetini dile getirerek şunları söyledi: “Bu hafta 100 bin aşı yapıldı, bu rakam ise geçen haftaya kıyasla yüzde 20 daha yüksek.”

Prof. Angelov’un sözlerine göre, 10 Mayıs’ta aşılama kampanyası için elektronik portal açılacak.

Çalışan ve sınırlı zamanı olan kişilere kolaylık olarak aşılamaların belirli bir saatte randevu karşılığında yapılması öngörülüyor.

Pazartesi günü en çok rağbet gören Pfizer aşısından daha 270 bin doz ülkeye ulaşacak.

Bunun dışında yeme içme mekanlarında doluluk kapasitesi şartının da kaldırılması görüşülüyor.

Ülkede dördüncü koronavirüs dalgası beklenebilir mi? sorusu üzerine Prof. Kostadin Angelov “her şeyin mümkün olabileceği” cevabını verdi.

Müstafi Sağlık Bakanı, ülke vatandaşlarının yüzde 65’nin aşılandığı zaman maske takma zorunluluğunun kalkacağını söyleyerek bunun Ağustos sonunda mümkün olduğunu sözlerine ekledi. Şu an itibarı ile toplam nüfusun yaklaşık yüzde 35-40’ının  Covid-19’a karşı bağışıklık geliştirdiği  biliniyor. 

 

Prof. Todor Kantarciev: Bütün ülkeye yetecek hatta artacak sayıda aşılarımız var

BNT’ye konuşan Bulaşıcı ve Parazit Hastalıkları Ulusal Merkezi ve Ulusal Kriz Masası üyesi Prof. Todor Kantarciev, “ülkede aşılama temposunun bu ay iki kata, gelecek ay ise 3-4 kata çıkabilir. Bütün ülkeye yetecek hatta artacak sayıda aşılarımız var” dedi ve Rus “Sputnik V” aşısının satın alınması ihtimali ile ilgili olarak “Hiçbir zaman bazı aşıların kötü olduğunu söylemedik, ancak hala Avrupa denetiminden geçmeyen aşılar da var” dedi.

Aşılama merkezlerinde “yeşil koridorlar” önünde oluşan kuyruklar hakkında “Tanrı’ya şükürler olsun, hava koşulları iyi, hafif rüzgar da esiyor. Rüzgar estiğinde virüs bulaşma ihtimali de çok düşük” diye belirtti.

 

Pozitif test sayısı yüzde 7 kadar

Tek Bilgi Portalı verilerine göre son 24 saatte ülkede 652 yeni koronavirüs vakası tespit edildi.

Yapılan toplam 8 864 testten yüzde 7,36’sı pozitif çıktı.

Koronavirüs teşhisi ile hastane tedavisi altına alınan 6 905 kişiden 674’ü yoğun bakımda.

1 222 kişinin iyileştiği bildirildi.Son 24 saatte 24 kişinin hayatını yitirmesi ile pandeminin başından bu yana vefat edenlerin sayısı toplam 16 399 kişi oldu.

Son bir günde 12 287 doz aşının uygulandığı bildirildi. İkinci doz uygulananların toplam sayısı 213 354 olarak açıklandı.

Bugünden itibaren Bulgaristan’a giriş yapanlar hakkında yeni kuralların uygulandığını hatırlatıyoruz.

Gıda maddelerinin satıldığı mağazalarda yaşlılar için uygulanan “koridorlar” ve antreman ile 18 yaş altı toplu spor yarışmaları ile ilgili kısıtlamalar kaldırılıyor.

İşverenler çalışanlarının iş sürecini mümkünse uzaktan çalışma şeklinde organize ederken personelin en çok yüzde 50’sinin işyerinde çalışmasına izin veriyorlar.

Hazırlayan: Miglena İvanova

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA