SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

5 ARALIK TÜRK KADININA SEÇME SEÇİLME HAKKI VERİLMESİ

5 ARALIK TÜRK KADININA SEÇME SEÇİLME HAKKI VERİLMESİ
Bu haber 04 Aralık 2021 - 23:45 'de eklendi ve 136 kez görüntülendi.

——AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal,”İnsanlık tarihi boyunca Kadınlar; Dünya’nın kaderini değiştirecek gelişmelerin öncüsü olmuş, birçok alanda insanlığa yön vermiş, cesaretleri fikirleri ve toplumsal terazideki rolleri ile Dünya dengelerinin vazgeçilmez unsuru olmuştur.”dedi.

Aksal,yaptığı açıklamada Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutladı.

Aksal şu açıklamayı yaptı:”   Tarihin en ilkel çağlarından islamiyetin yayılışına, Osmanlı’dan Cumhuriyete ve günümüze kadar “kadın” bizim inanış ve anlayışımızda daima değerlidir, eşittir, güçlüdür.

Bizler kurtuluş savaşını Nene Hatunlar, Şerife bacılar ile kazanmış, fedakarlığı vatan aşkını cephelerde Milli Mücadelenin Kadın kahramanlarından öğrenmiş bir milletiz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cephelerde beraber vatan savunması yaptığı işte bu kadınları, Cumhuriyetin ilanı ile unutmamış , 5 Aralık 1934 günü Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Böylelikle Dünya’nın birçok ülkesinden yıllar yıllar önce, Türk kadını siyasette temsil hakkı edinmiştir.

Günümüzde ise kadının siyasetteki yeri ve önemi tartışılamaz. Öncelikle yerel siyasetten başlayarak kadının 1934’te elde ettiği hakkı her geçen gün daha ileri seviyelere taşımak, siyasi temsildeki kadın oranını artırmak için çalışmanın önemi ve değerinin bilincindeyiz.

Nitekim Cumhurbaşkanımızın önemle vurguladığı üzere “Kadını dışlayan bir toplum gücünün yarısından vazgeçmiş demektir, kadın yoksa insan yoktur.”

Bu anlamlı günde ben de seçme seçilme hakkını kullanmış TBMM çatısı altında görev yapan bir Milletvekili olarak, Türk kadınının seçme seçilme hakkı elde ettiği bu günü ayrı bir gurur ve heyecanla kutluyor, kadın temsili ve katılımının arttığı siyasi, sosyal, ekonomik alanlarda ülkemizi güçlü yarınlara hep birlikte taşımayı temenni ediyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA