SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

29 Ocak Milli Direniş Günü

29 Ocak Milli Direniş Günü
Bu haber 29 Ocak 2016 - 22:15 'de eklendi ve 228 kez görüntülendi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez ve Şubeleri düzenledikleri anma etkinlikleri ve programlarla “29 Ocak Milli Direniş Günü”nü unutmadı ve hiç bir zaman da unutturmayacağını ortaya koyuyor.

 

Batı Trakya Türklerinin yasal kazanımları çerçevesinde bugüne kadar sadece hukuksal statüde sürdürdüğü hak arama mücadelesinin yansıması sonucu 28 yıl önce uygulanan ayrımcı ve baskıcı politikalar karşısında sesini duyurmak isteyen bir toplumun top yekün gösterdiği birlik beraberlik ile milli bir direnişe dönüşen 29 Ocak 1988 Cuma gününün ve iki yıl sonra ki anma yıldönümü esnasında 29 Ocak 1990 tarihindeki provakasyonlarla Batı Trakya Türklerine yapılan ve tarihe kara harflarle not düşecek şekilde gerçekleştirilen saldırıların yıl dönümünde Batı Trakya Türkleri Dayanışma Dernekleri tarafından düzenlenen anma programları ile Unutmuyor…  Unutturmuyor…

 

Genel Merkez ve İstanbul Şubeleri Programı;

29 Ocak 2016 Cuma günü saat 11.00’da Taksim Atatürk Anıtına çelenk sunma, şeref defterinin imzalanması ve basın açıklaması.

 

BTTDD Zeytinburnu Şube Programı;

29 Ocak 2016 Cuma günü BTTDD Zeytinburnu Şube Konferans Salonunda saat 19.00’da düzenlenen konferans ile “29 Ocak Milli Direniş Günü”nün yansımaları katılımcılar ile paylaşılacak.

Konuşmacılar;

1- Tahsin SALİHOĞLU – Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 29 Ocak 1988 olaylarının yaşandığı dönemdeki Genel Başkanı o gün yaşanan olaylarının anavatandaki yansımalarını anlatacak.

2- Pervin HAYRULLAH – BAKEŞ Genel Müdürü – 29 Ocak’ların günümüze yansımalarını anlatacak.

 

İstanbul Dışı Şube Programları;

BTTDD İzmit Şube Programı;

29 Ocak 2016 Cuma günü saat 09.00’da İzmit Heykel Mevkiindeki bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakılması ve ardından Halkevi Mevkiindeki bulunan Milli Kimlik ve Direniş Anıtı önünde anma etkinliği ve basın açıklaması gerçekleştirilecektir.

31 Ocak 2016 Pazar günü Milli Kimlik ve Direniş Günü anma etkinlikleri kapsamında Ramada Plaza İzmit Otel’de üyelerine kahvaltılı bir anma toplantısı düzenleyecek ve anma etkinliğine konuk olarak Sayın Işık Ahmet ve ABTTF eski Başkanı Cafer Alioğlu katılıp 29 Ocak’larla alakalı katılımcılara hitap edeceklerdir.

 

BTTDD Bursa Şube Programı;

Bursa Şubemiz Gençlik Kolları tarafından hazırlanan ve Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Bursa Göç Tarihi Müzesi sergi alanında 29 Ocak 2016 Cuma saat 19.00’da açılışı yapılacak ve 04 Şubat 2016 tarihine kadar ziyarete açık kalacak olan “29 Ocak Milli Kimlik ve Direniş Günü” konulu fotoğraf sergisi ile etkinlik gerçekleştirilecektir.

 

BTTDD İzmir Şube Programı;

29 Ocak 2016 Cuma saat 19.00’da İzmir Şube merkezinde, İzmir Baro Başkanı Av.Aydın Özcan, Yrd.Doç. Dr.Turgay Cin ve Batı Trakya Tarihi Araştırmacısı Özer Hatip’in konuşmacı olarak katılacağı Anma Etkinliği programı gerçekleştirilecektir.

 

BTTDD Edremit Şube Programı;

30 Ocak 2016 Cumartesi günü gerçekleşecek olan BTTDD Edremit Şubesinin Olağan Genel Kurulu sonrası anma programı.

 

BTTDD Soma Şube Programı;

31 Ocak 2016 Pazar günü gerçekleşecek olan BTTDD Soma Şubesinin Olağan Genel Kurulundan önce sabah Atatürk Anıtına çelenk konulması ve Genel Kurul sonrası anma programı.

 

29 Ocak’ta ne oldu?

 

Batı Trakya Türkleri’nin kendi kimlikleriyle var olma gayreti devam ederken, Yunan Yargısı 4 Kasım 1987’de tarihi bir karar aldı. Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği kapatılacaktı. Kararın gerekçesi ise kararın kendisinden daha ağırdı; “Batı Trakya’da Türk yoktur..”

 

Batı Trakya Türkleri’nin bu karardan ancak Ocak ayında haberi oldu. Bunun üzerine 29 Ocak’ta Cuma namazı sonrası Gümülcine Eski Camii’nden Valilik binasına kadar büyük katılımlı bir protesto yürüyüşü yapılması kararlaştırıldı. Ancak Yunan makamları bu yürüyüşe izin vermeyecekti. Yasağa ve yollara kurulan polis barikatlarına rağmen Batı Trakya’nın her tarafından binlerce azınlık mensubu Gümülcine’ye gelmeye başladı. Sonunda toplanan 20 bin Türk polis şiddetine maruz kaldı, çatışmalar ve haksız tutuklamalar yaşandı.

 

Yaşanan olaylar sonrasında 29 Ocak, Milli Direniş Günü halini aldı.

 

Yunanistan’da, Batı Trakya Türkleri’ne yönelik baskı ve yıldırma politikaları her alanda sürüyordu. Azınlık Yüksek Kurulu 29 Ocak 1990’da yani iki yıl sonra üzücü olayları Eski Cami’de bir mevlitle anma kararı aldı. Bu karar korkunç bir provokasyonun fitilini ateşledi. Bazı yerel radyolar bir Türk’ün tedavi gördüğü hastanede bir Yunan vatandaşına saldırdığı haberini veriyordu. Solakidis isimli Yunan vatandaşının bir Müslüman’ın saldırısına uğraması haberiyle birlikte Yunanlılar 29 Ocak mevlidini engellemeye çağrılıyordu. Bu çağrı Yunan fanatikler üzerinde etkili oldu. Üstüne üstlük yerel basında Solakidis’in öldüğü  haberleri de yayınlanınca fanatiklerin iyice gözü döndü. Oysa Solakidis ölmemişti. Gruplar halinde toplanan Yunan fanatikler önce Türkler’in kahvehanesine ardından Türkler’e ait dükkanlara taş ve sopalarla saldırdılar. Polisin seyirci kaldığı olaylarda Gümülcine Müftüsü Mehmet Emin Aga ve bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu ile birlikte çok sayıda Türk taş, sopa bıçak ve demir çubuklarla yaralandı.

 

Helsinki Watch Raporu saldırganların bin kişi kadar olduğunu 300’den fazla işyerine toplam yarım milyon dolar zarar verildiğini ve yaşanan tüm bu olaylarda hiçbir Yunan dükkanının zarar görmediğini kayıt altına aldı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA