SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

27. ve 57. Alaylar Çanakkale’den döndü

27. ve 57. Alaylar Çanakkale’den döndü
Bu haber 19 Mart 2015 - 20:18 'de eklendi ve 172 kez görüntülendi.

13 Mart tarihinde Tekirdağ’dan yürüyüşlerine başlayan 57. Alay Yürüyüşçülerini 15 Mart tarihinde Keşan’da karşılayan 27. Alay Yürüyüşçüleri Çanakkale Savaşlarının yapıldığı yere doğru süren tarihi yolculuğunu 18 Mart tarihinde 57. Alay Şehitliğinde tamamladı.

 

27. ve 25. Alay’ın bu yılki yürüyüş tema’sı “9 Ay Savaş 100 Yıl Barış” adı altında gerçekleşti.

 

16 Mart sabahı Keşan’dan yola çıkan 27. ve 57. Alaylar ilk molayı Bahçeköy sonrası Kavaklık Lokantasında verdi. Yürüyüşçüler akşam Evreşe Belediyesi’ne ulaştılar. Burada Evreşe Belediye Başkanı Ali Kamil SOYUAK ve belde halkı tarafından karşılandı. Geceyi burada geçen yürüyüşüçüler, ertesi sabah Gelibolu’ya doğru yürüyüşe başladılar. Bolayır Köyünde vatan şairi Namık Kemal’in mezarı ve Gazi Süleyman Şah’ın türbesi ziyaret edildi.

 

Ertesi gün Evreşe’den çıkan yürüyüşçüler güzergahları boyunca uğradıkları noktalarda sevinç gösterileri ile karşılandılar. 

 

Keşan-Gelibolu Karayolundaki Miller Tesislerinde bir süre konaklayan yürüyüşçüleri Salı akşamı Gelibolu’da Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa ÖZACAR ve kalabalık bir grup karşıladı. Gelibolu Atatürk Meydanında yapılan konuşmalar ardından  yürüyüşçüler istirahate çekildiler.

 

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi adına Gelibolu şehitliğindeki anma programına katılan 27. ve 57. Alaylar daha sonra Çanakkale Savaşında 27. ve 57. Alayın çarpıştığı alanları gezdi ve Seddülbahir Köyünde konakladı. Buradan 57. Alay Şehitliğine geçen ekiplere 57. Alay Komite Başkanı Hikmet Selim YILMAZ günün anlam ve önemine ait konuşmalar yaptı. Bu yıl yürüyüşe Uzunköprü’den 15. Hava Taburu da temsilen katıldı.

 

Yürüyüşü değerlendiren Keşan DOÇEK Başkanı Hakan EŞME; “27. Alay’ın bölgemiz ile tarihsel bağının yeniden sağlanması ve Çanakkale ruhunun yaşanıp, yaşatılması için çıktığımız bu anlamlı yolculukta, tüm belde ve köylerde gurur ve coşkuyla karşılandıklarını, insanlara ülkemizin kuruluş harcı sayılan Çanakkale’nin anlatılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.” Eşme, “Çanakkale ruhunu geçmişten alıp gelecek kuşaklara aktarmak için çıkılan bu yürüyüşte destek ve ilgisini esirgemeyen, bizi her daim yüreklendiren  Belediye Başkanımız sayın Mehmet ÖZCAN’a ve nezdinde Keşan Belediyesi’ne; yürüyüş grubunu karşılayan ve baştan sona güvenli yürüyüşümüzü sağlayan sayın Kaymakamımız Bekir DINKIRCI’ya, İlçe Emniyet Müdürümüz Mehmet Bahri KANTOĞLU’na, İlçe Jandarma Komutanımız Mahir SAĞLIK’a ve Çanakkale ruhunu yüreğinde hisseden tüm halkımıza teşekkür ediyoruz,” dedi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA