SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIMINDA EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIMINDA EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
Bu haber 03 Haziran 2021 - 14:15 'de eklendi ve 491 kez görüntülendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç alım-satımıyla ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Düzenlemeye göre 8 yaş ve 160 bin km’nin altındaki araçlara ekspertiz raporu zorunluluğu getirildi.

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç satışında ekspertiz raporunun, satıştan önceki 3 gün içinde sistem üzerinden online olarak sorgulanabileceğini, raporsuz satış yapan işletmelerin ceza alacağını duyurdu. İkinci el araç veya arazi taşıtı satışının yapıldığı tarihten önceki 3 gün içinde, 8 yaşın veya 160 bin kilometrenin altındaki ikinci el araçlar ve arazi taşıtları için TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan ekspertiz işletmelerinden ekspertiz raporunun alınmasının zorunlu olduğu ifade edildi.

Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında veri paylaşımı entegrasyonu gerçekleştirildiği de ifade edilen yazıda, “İşletmeler tarafından satıştan önce ekspertiz raporu alınıp alınmadığı bilgisi dahil taşıt satış bilgilerinin takibi sağlanabilmektedir” denildi.

Aktaş: ‘’İkinci el araç alım satımı kontrol edilebilecek’’

Getirilen yeni düzenlemeyi Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komite Üyesi ve Aktaş Otomativ Sahibi Göksel Aktaş değerlendirdi. Aktaş, 31 Temmuz 2021 tarihine kadar, ikinci el araç alım satımı yapan işletmelerin Yetki Belgesi alması gerektiğini vurgulayarak ‘’Yeni düzenlemeyle birlikte sektörün kurumsallaşması adına önemli bir adım atılmış oldu. 31 Temmuz 2021 tarihine kadar ikinci el araç alım satımı yapan işletmelere Yetki Belgesi getirilmişti. Bu kararla birlikte de sektörde kayıt dışı olan satışlar artık kontrol edilebilecek. Araç alım satımlarında uzun yıllardır vatandaşların yaşadıkları mağduriyetlerin son bulması adına da olumlu bir karar. Bu kararla birlikte tüketicilerin ikinci el araçlara olan güven duygusu da artacak, ikinci el araç alım satım sektörüne olumlu yansımaları olacaktır.’’ dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA