SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

14 EYLÜL DÜNYA İLK YARDIM GÜNÜ

14 EYLÜL DÜNYA İLK YARDIM GÜNÜ
Bu haber 13 Eylül 2013 - 17:50 'de eklendi ve 571 kez görüntülendi.

Dünya İlk Yardım Günü, kazalar ve ani hastalık durumunda tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilk yardım uygulamaları hakkında toplumun bilgilendirilmesi, toplumda ilk yardım eğitimlerine yönelik duyarlılık oluşturulması, toplum bireylerine herkesin yaşam kurtarmak amacıyla  ilk yardım öğrenmek ve uygulamak için yeterli kapasiteye sahip olduğu bilincinin kazandırılması, ilk yardım konusuna yerel otoriteler ile basının ilgi ve desteğinin çekilmesi, “İlk Yardım Gönüllüsü” sayısının artırılması gibi amaçlarla, 2001 yılından beri her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanmaktadır.

Ülkemizde ise 2003 yılından bu yana Dünya İlk Yardım Günü kutlama etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamanın amacı;  halkın ilk yardım ile ilgili basit uygulamaların hayatı koruduğunu ve güvenli kıldığını fark etmelerini sağlayarak onları ilk yardım öğrenmeye motive etmek, ilk yardımı öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu göstermek ve “İlk Yardım Gönüllüsü” sayısını arttırmaktır.

Bu yılın teması “Trafik Güvenliği ve İlk Yardım” olarak belirlendi. Trafik kazaları veya acil durum sonrası ilk yardım müdahalesi ve bilinçli ilk yardımcıların olay yerinde bulunması, hayat kurtarma zincirinin ilk adımlarının başlatılması açısından çok önemlidir. Tüm sürücülerin sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimi almaları ve her 3 yılda bir güncelleme eğitimi almalarına ilişkin kanun çalışmaları olması gerekmektedir.  Ayrıca herkesin bu eğitimi alması sağlanmalı,  ilk yardım çantalarının ve koruyucu malzemelerin tüm araçlarda bulundurulması zorunlu olmalıdır. İlk yardım yapan kişileri koruyan yönetmelik veya ilgili mevzuatın da geliştirilmesi gerekmektedir.

• Dünyada yılda 1.2 milyon insan yollarda öldüğü tahmin edilmekte, bu da yaklaşık günde 3000 kişinin öldüğü ve bunların 500’ünün çocuk olduğu bilinmektedir.
• Her yıl dünyada 50 milyon kişinin yol kazaları sonucu yaralandığı bunların 15 milyonunu ciddi yaralanmalar oluşturmaktadır.

• Her yıl Türkiye’den ortalama 150.000 vatandaşımız trafik kazalarında ciddi bir şekilde yaralanmaktadır.

• Her yıl ortalama 2000’den fazla  vatandaşımız iş kazalarında yaralanmaktadırlar.

            Görüldüğü gibi günümüzde acil tıbbi hastalıklar, iş, ev, trafik kazaları ve afetler nedeniyle binlerce insan ölmekte, sakat kalmakta, iş ve güç kayıpları meydana gelmektedir. Tüm kazalarda ölümlerin yüzde 10’luk bölümü ilk 5 dakikada, yüzde 45’i ilk 30 dakikada olmaktadır. Zamanla yarışın hayati olduğu ilk yardım müdahalesinde bir adım daha öne geçebilmek amacıyla Keşan-Çanakkale-İstanbul yolu üzerinde 3. bir Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu daha açmaktayız.  Türkiye‘de her gün iş kazaları sonucunda ortalama 4 kişi ölürken, 8 kişi de sakat kalıyor. Bu rakamlarla Türkiye iş kazalarında Avrupa‘da birinci, Dünyada 3. sırada bulunuyor.

Türkiye’de iş kazaları, trafik kazaları, deprem ve doğal afetler nedeni ile her yıl binlerce insanın hayatını kaybettiğini ya da sakat kaldığı ne yazık ki üzücü bir gerçektir.  “Ne kadar çok kişi temel ilk yardım eğitimi alırsa, ölü ve yaralı sayısı o kadar azalacaktır. Ancak ilk yardım eğitimi almamış kişilerin, ilk yardım uygulamalarında bulunmaları çok sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ilk yardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka eğitim almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. Toplum olarak böylesine kötü olaylarla karşılaşmadan, ilk yardım eğitiminin önemini ve gerekliliğini anlamalıyız. İlk yardım eğitiminin ciddiyetini görüyor, Bu amaçla değişik zamanlarda kurumumuz personelince ilk yardım kurslarını ciddiyetle vatandaşlarımıza vermeye çalışıyoruz.

Tüm vatandaşlarımızın 14 Eylül Dünya İlk Yardım Gününü kutlar, sağlıklı, başarılı ve mutlu günler dilerim.

 

Dr. Arzu USANMAZ SÖKMEN

Keşan 1 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu Sor. Tab.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA