SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

KEŞAN’A TAM TEÇHİZATLI HAYVAN HASTANESİ KURULACAK

KEŞAN’A TAM TEÇHİZATLI HAYVAN HASTANESİ KURULACAK
Bu haber 15 Aralık 2017 - 12:30 'de eklendi ve 233 kez görüntülendi.

Keşan belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından  bölgeye tam teçhizatlı bir hayvan hastanesi kurma çalışmaları devam ediyor.

Katı  atık tesisleri yakınlarına kurulması planlanan hastane için 72 dönümlük bir yer belirlendi.

Bununla ilgili çalışmaların 2018 yılında tamamlanması bekleniyor.

Hayvan hastanesi tamamlandığında Keşan la birlikte civar ilçelerdeki hayvanlarında her türlü ameliyatları yapılabilecek.

Veteriner işleri müdürlüğü tarafından 2005 yılından bu yana da 5 bine yakın kedi ve köpek kısırlaştırıldı.

Kısırlaştırma çalışmaları pazartesi hariç diğer günlerde devam ediyor.

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından bu yıl içinde gerçekleştirilen çalışmalar da  şöyle açıklandı:

“Müdürlüğümüz 2017 yılında vektör mücadelesinde başarılı bir şekilde  sezonu tamamlamıştır. Sezon öncesinde ve sezon sonrasında içerisinde yaptığımız çalışmalar ile etkin bir mücadele gerçekleştirmiştir.

Müdürlüğümüzce önceliğimiz larva mücadelesidir. Bunun için öncelikle jit alanları (sinek üreme alanları) ile fiziksel mücadelemiz tüm yıl boyunca devam etmektedir.

En önemli sivrisinek jit alanlarından biri olan dere yataklarının  ıslahı sağlanıp su akış debilerini yükseltme çalışmaları yapılmış suyun akış hızını azaltan faktörler ortadan kaldırılmıştır. Karasinek jit alanları olan çöp konteynerleri düzenli olarak ilaçlanmış, kireçlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca çöp konteynerlerinin dezenfeksiyonu için konteyner yıkama aracı alınması talebinde bulunulmuştur.

Vektörler ile mücadele çalışmalarımız 12-21 günlük periyotlar halinde çöplük alanları ,pazaryerleri , gübrelik alanlar ahırlar ,rögarlar ,çeltik alanları, dereler, kuyular ,kanalizasyon ,göletlerde olmak üzere yaklaşık 455 hektar alanda yapılmıştır.

Ayrıca erişkin (uçkun) sivrisinek ve karasineklere karşı rüzgar hızının 15 km/ h ‘in  altında olduğu uçuş faaliyetlerinin yoğun olduğu (20:00-23:00) akşam saatlerinde  mücavir alanlarımız Yayla Sahili, Erikli Sahili , Danişment Sahili ve Mecidiye sahili ,İlçemiz sınırlarına yeni katılan İzzetiye ve Paşayiğit mahalleleriyle birlikte 12 mahallemizde ULV çalışmaları yapılmıştır.

Kemirgenler ile mücadelede fosseptikler , bodrumlar, rögar girişleri , kanalizasyon çıkışları, terkedilmiş binalarda rodentisit kullanılarak kemirici popülasyonu kontrol altında tutulmaktadır. Rodentisitlerin içindeki acımtırak bitrex maddesi ile hedef dışı diğer canlıların zarar görmesi engellenmiştir.

Sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarımız kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.

Yine vatandaşlarımızdan gelen 65 adet vektör şikayeti  ekiplerimizce biyosidal ürün uygulanarak vektörler bertaraf edilmiştir.

Ocak ayından bugüne dek 510 şikayete gidilmiştir.240 sahipsiz sokak hayvanı kısırlaştırılıp, kuduz aşıları ve tedavileri yapılmıştır.68 adet kedi kısırlaştırılmış olup; 21 adet sokak köpeğimizi de müdürlüğümüz sahiplendirmiştir.

Keşan da belli noktalarda toplam 10 adet mama ve su odağı , yayla sahilinde toplam 6 adet su odağı yerleştirilmiştir. İhtiyaç dahilinde  buralara ekiplerimiz odaklara mama ve su koymaktadırlar.

2016-2017 yıllarında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli 8 okulumuzda 5.sınıf ve 6.sınıf öğrencilerimize sahipsiz sokak hayvanları ve biyosidal haşeretla mücadele konulu eğitim seminerlerimizi verdik ve yeni öğretim yılında da seminerlerimize devam edeceğiz. Konu ile ilgili hazırladığımız broşürlerimizi öğrencilerimize ve halkımıza dağıttık”

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA