Keşan Haber
reklam

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
Bu haber 09 Ocak 2017 - 22:09 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
reklam

Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği (AGD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Savaş’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü açıklamasıdır.

10 Ocak aslında bir destanın yazıldığı mücadele günüdür.

Adı üzerinde ‘çalışan gazeteciler’ 55 yıl önce yaptıkları mücadele sonucu bir destan yaratmışlardır. Bugün artık yasalarda ancak kırıntılarına rastladığımız basın mensuplarına tanınan hak ve özgürlükler 1961 yılında çıkarılan yasada çok daha fazlaydı. Gazetecilere sağlanan güvenceler daha fazlaydı. Gazete işverenleri gazetecilere tanınan bu hak ve özgürlükleri fazla bulup protesto etmek için gazete yayınlamama eylemine girince işte o çalışan gazetecilerden de bir karşı eylem geldi ve o destan yazıldı. Çalışan gazeteciler, hem kendilerine yönelen bu protestoyu bertaraf etmek hem de okuyucuyu gazetesiz bırakmamak için kendi gazetelerini hazırlayıp basmışlar ve halka ulaştırmışlardır. İşte o yüzden 10 Ocak bir destandır.

Ancak bugün o hak ve özgürlüklerin kırıntı var diyoruz. O gün elde edilen hak ve özgürlükler bugüne kadar budana budana yok olma noktasına geldi.

Bugün gelinen noktada; basında hem ekonomik hem de hak ve özgürlükler anlamında tablo karanlık bir haldedir. Bir yanda geçim derdi ve işsiz kalma korkusu nedeniyle özgür bir gazetecilik yapılamıyor, diğer yanda ise sırf normal gazetecilik faaliyetleri yüzünden meslektaşlarımız suçlanmak noktasına geldi.

Bu olmuşuz tabloyu değiştirmek, Türk basınını ve gazetecisini yeniden özgür hale getirmek, ekonomik darboğazdan kurtarmak için yeni bir 10 Ocak’a yeni bir destana ihtiyaç vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER